Irlandzki koncern San Leon Energy zrezygnował z kontynuowania prac na warmińsko – mazurskiej koncesji Braniewo S. San Leon Energy po przejęciu koncesji od kanadyjskiej firmy Talisman Energy w 2013 roku informował, że znajdują się tam obiecuje pokłady ropy z łupków. Mimo to koncern postanowił w tym roku zrezygnować z koncesji. Obecnie w Polsce obowiązuje 31 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu i ropy z łupków.
Według stanu na dzień 31 maja 2016 r. w Polsce obowiązuje 31 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 9 polskich i zagranicznych podmiotów. Do 30 maja 2016 r. koncesjonariusze wykonali 72 otwory rozpoznawcze. Liczba koncesji spadła o jedną ponieważ z dalszych prac wycofała się firma Braniewo Energy Sp. z o.o. z grupy kapitałowej San Leon Energy. Firma zrezygnowała ze swojej jedynej koncesji „Braniewo S”, która znajdowała się na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. W połowie 2013 r. San Leon przejął 100 proc. udziałów Talisman Polska z aktywami wartymi ok. 10 mln USD, a także udziały w 3 koncesjach poszukiwawczych gazu łupkowego: Gdańsk W, Szczawno i Braniewo S.
W obrębie koncesji wykonano jeden otwór poszukiwawczy – Rogity 1, w którym przeprowadzono zabieg szczelinowania hydraulicznego przeprowadzono trzy razy. Jak informował wówczas koncern, w Braniewie szczelinowanie hydrauliczne potwierdzało bardzo obiecujące złoża ropy łupkowej. Firma nie wykonała jednak kolejnych prac, co mogło by spowodowane niskimi cenami ropy naftowej oraz brakiem partnera do kolejnych prac poszukiwawczych na północy Polski. Podmioty należące do San Leon Energy posiadają jeszcze dwie koncesje Szczawno oraz Gdańsk W. Irlandzka firma jest także partnerem Palomar Natural Resources na wielkopolskiej koncesji Rawicz.
Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków posiadają firmy: Orlen Upstream, Shale Tech Energy Sp. z o.o. (należąca do szwedzkiej grupy inwestycyjnej Stena Investment) oraz Lotos Petrobaltic (koncesje Lotosu obejmują wyłącznie obszar morski). PGNiG posiada 4 koncesje na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych.Ostatnie prace na otworze zakończono w grudniu 2015 r. Był to otwór Wysin – 3H na koncesji Stara Kiszewa w województwie pomorskim,należąca PGNiG. Koncern w tym miesiącu planuje wykonanie szczelinowania hydraulicznego na tym otworze.
Ministerstwo Środowiska/Bartłomiej Sawicki