(TASS/Wojciech Jakóbik)
Zgodnie z przewidywaniami rosyjski Gazprom i holendersko-brytyjski Shell podpisały w Petersburgu memorandum o porozumieniu w sprawie projektu gazoportu Baltic LNG. Zabrakło jednak przełomowych deklaracji po stronie Europejczyków.
Memorandum odzwierciedla zainteresowanie stron wzmocnieniem współpracy w sektorze LNG i opisuje perspektywę wspólnej budowy terminala LNG o przepustowości 10 mln ton w porcie Ust Ługa w regionie leningradzkim. Dzięki niemu Gazprom będzie mógł zdywersyfikować dostawy LNG, bo obecnie świadczy je przez jedyny gazoport rosyjski, który znajduje się na wyspie Sachalin.
Prezes Shella Ben van Beurden wyraził poparcie dla projektu na spotkaniu z prezydentem Rosji Włądimirem Putinem, ale przyznał, że jego firma przechodzi trudności finansowe, co zmusza ją do rewizji planów inwestycyjnych.
– Oczekujemy, że dojdzie do realizacji porozumienia między Gazpromem a Shellem w sprawie projektu Baltic LNG – poinformował przed wizytą Shella w Petersburgu doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow.
Shell wysłał w kwietniu list do Gazpromu, w którym określa „kluczowe warunki” realizacji Baltic LNG. Zdaniem źródeł Kommiersanta w rosyjskiej spółce, wzrost wartości projektu z 10 do 11,5 mld dolarów nie będzie problemem pomimo dewaluacji rubla. Jeszcze w czerwcu zeszłego roku krążyła informacja o tym, że Shell ma przejąć do 49 procent akcji projektu. Do tej pory się to nie stało, pomimo podtrzymania negocjacji na ten temat.
Ograniczeniem dla Baltic LNG może być zaangażowanie obu spółek w Nord Stream 2, projekt gazociągu, który ma zapewnić podwojenie przepustowości dostaw gazu przez Bałtyk do Niemiec z 55 do 110 mld m3 rocznie. Problemem jest też fakt, że z finansowania projektów LNG wycofał się Gazprombank objęty sankcjami zachodnimi.
Gazprom zamierza do 2021 uruchomić terminal Baltic LNG. W założeniach ma osiągnąć przepustowość 10 mln ton gazu rocznie. W celu realizacji projektu powołano spółkę Gazprom LNG Sankt Petersburg. W opublikowanego w lutym prospekcie dotyczącym emisji euroobligacji Gazprom informował, że trwa stadium projektowe terminala oraz, iż przygotowuje się do rozmów z potencjalnymi partnerami.