Szczyt NATO, Brama Północna, ustawa frankowa. BiznesAlert.pl w RDC

19 czerwca 2016, 21:00 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

Rozmowa I

Trwa ogólnopolska debata o zakresie i formie pomocy kredytobiorcom walutowym. Uczestniczą w niej najważniejsze osoby w państwie oraz stowarzyszenia reprezentujące interesy części kredytobiorców. Na początku czerwca w Kancelarii Prezydenta RP zaprezentowano zmiany w prezydenckim projekcie tzw. „ustawy frankowej”. Ustawa może trafić do Sejmu jeszcze przed wakacjami. Prezentacja zmodyfikowanego projektu zbiegła się w czasie z prezentacją raportu „Preferencje polityczne polskich kredytobiorców”, przygotowanego przez Instytut Jagielloński i TNS Polska. Odpowiedź na pytanie komu ufają kredytobiorcy pokazuje, której z partii politycznych może zależeć na wsparciu „frankowiczów”. O wnioskach płynących z raportu porozmawiamy z Joanną Skrzyńską z TNS Polska.

Rozmowa II

Obradujący w zeszłym tygodniu w Brukseli ministrowie obrony państw NATO potwierdzili oficjalnie decyzję o wysłaniu na wschodnią flankę sojuszu czterech batalionów. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, określił to jako „solidne” i „międzynarodowe” wsparcie dla państw regionu. Przedstwiciel Sojuszu podkreślił także, że zbliżający się szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w krytycznym dla losów Sojuszu momencie. O stojących przed NATO, w tym także przed Polską, wyzwaniach na wschodniej granicy Sojuszu oraz o tym, jak obecność żołnierzy państw innych członków NATO w tej części Europy przełoży się na nasze bezpieczeństwo, porozmawiamy z Michałem Baranowskim, dyrektorem warszawskiego biura German Marshall Fund.

Rozmowa III

W ostatni piątek do gazoportu w Świnoujściu wpłynął gazowiec z Kataru z pierwszą komercyjną dostawą skroplonego gazu dla Polski. W sobotę zaś odbyła się uroczystość nadania terminalowi LNG imienia śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zdaniem ekspertów otwarcie polskiego terminalu LNG zmieni diametralnie naszą pozycję na rynku. Jak podkreślają eksperci, nie będziemy już zdani tylko na import gazu od jednego dostawcy, co poprawi także naszą pozycję negocjacyjną. Sceptycy mówią, że import LNG to drogie dla Polski rozwiązanie. Gdzie w tym wszystkim znajduję się polskie bezpieczeństwo energetyczne? Czy terminal to jedyne narzędzie dywersyfikacji dostaw? I czym jest tzw. Brama Północna? O tych zagadnieniach porozmawiamy z Maciejem Woźniakiem, wiceprezesem PGNiG.

O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a później do podcastów RDC (www.rdc.pl)