AlertWszystko

Gazprom zwiększa eksport gazu do Europy przy spadku własnego wydobycia

(RBK/Piotr Stępiński)

Jak informuje portal RBK, Gazprom ustanowił nowy rekord eksportu gazu do Europy. W czerwcu dostarczył 13,4 mld m3, co w porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza wzrost o 5 procent. Zdaniem rosyjskich ekspertów jest to związane z falą upałów oraz spadkami cen surowca na świecie.

Eksport koncernu do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w porównaniu z czerwcem 2015 roku wzrósł o 5 procent do 13,4 mld m3. Jest to najwyższy wskaźnik jaki w kiedykolwiek w czerwcu osiągnął Gazprom. Zbliżony wynik Rosjanie zanotowali w 2008 roku. Wówczas dostarczyli 12,9 mld m3. W pierwszym półroczu 2016 roku dostawy Gazpromu do państw spoza WNP wzrosły o 14,3 procent do 85 mld m3.

Według agencji Interfax, eksport koncernu utrzymuje się na wysokim poziomie dzięki różnicy między cenami gazu w kontraktach długoterminowych uzależnionych od wartości ropy naftowej, a cenami spotowymi. Według wyliczeń Andrieja Poliszczuka z Raiffaisenbank spotowa cena gazu w hubie w Holandii (TTF) w dostawach sierpniowych wyniesie 170 dolarów, na brytyjskim NBP – 140 dolarów. Średnia cena gazu w kontraktach Gazpromu na dostawy do Niemczech ma wynieść 150 dolarów za 1000 m3. Zdaniem Poliszczuka główną przyczyną wzrostu eksportu gazu rosyjskiego jest spadek cen surowca w porównaniu z ubiegłym rokiem o 32 procent. Według jego szacunków średnioroczna cena paliwa dostarczanego przez Rosjan wyniesie 169 dolarów za 1000 m3.

Również zdaniem Artema Konczika z IK Otkryte jedną z głównych przyczyn wzrostu eksportu jest spadek cen gazu związanego z gwałtowną depresją cen ropy naftowej. W styczniu baryłka ropy Brent spadła poniżej ceny 27 dolarów. Obecnie jest ona wyceniana na ok. 48 dolarów.

Ekspert wskazuje jeszcze jedną przyczynę wzrostu eksportu rosyjskiego gazu do Europy – fala upałów, która powoduje, że na Starym Kontynencie wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną wykorzystywaną do pracy klimatyzacji. Podkreślił również, że na tle zmniejszenia własnego wydobycia w Europie, obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na paliwo.

Bez względu na wzrost eksportu, Gazprom zmniejszył wolumen wydobycia surowca. Według danych ministerstwa rozwoju gospodarczego, między styczniem a majem 2016 roku spadł on w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku o 2,3 procent do 175,5 mld m3 (udział w wydobyciu spółek należących do Gazpromu w tym czasie wyniósł 66,4 procent).

Niezależni wydobywcy oraz spółki naftowe zmniejszyły wydobycie jedynie o 0,3 procent do 87,7 mld m3. Łącznie w tym czasie wydobycie gazu w Rosji spadło o 1,3 procent i wyniosło 264,2 mld m3. W materiałach ministerstwa rozwoju gospodarczego stwierdzono, że zapotrzebowanie na paliw na rynku wewnętrznym zmniejszyło się o 0,9 procent do 204,7 mld m3.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X