AlertWszystko

Gazoport na Litwie rzuci wyzwanie Polakom w bunkrowaniu LNG

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

(LNG World News/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Operator terminala LNG w Kłajpedzie poinformował, że spółka Chart Ferox rozpoczęła testy hydrauliczne zbiorników magazynowych dla pierwszej na Litwie stacji dystrybucji LNG. Coraz szerszy wachlarz usług kłajpedzkiego obiektu oznacza, że o ich rynek może rywalizować w przyszłości z polskim gazoportem.

Jak przypomina portal LNG World News, w kwietniu Klaipedos Nafta podpisało z konsorcjum składającym się z PPS Pipeline Systems Chart Ferox umowę EPC (Engineering, Procurement, Construction) na budowę stacji do przeładunku LNG, dzięki której możliwe będzie oferowanie klientom z obszaru Morza Bałtyckiego usług bunkrowania.

Jak poinformował w swoim oświadczeniu operator terminala w Kłajpedzie, w celu zbudowania pierwszego magazynu zostało pociętych 250 ton stali. Przy czym spółka dodała, że budowa została zakończona i teraz wymaga przeprowadzenia trwających 48 godzin testów hydraulicznych. W ich trakcie zbiornik jest wypełniany wodą, a ciśnienie w nim jest podnoszone do 12 barów. W trakcie tego procesu sprawdzana jest szczelność spawów. Zdaniem prezesa Klaipedos Nafta Mantasa Bartuški ,,produkcja przebiega zgodnie z harmonogramem co umożliwia aby testy z udziałem statków z LNG rozpoczęły się w pierwszej połowie 2017 roku”.

Istnieją plany instalacji 5 cystern z LNG o pojemności 1000 m3 oraz dwóch stacji załadunku ciężarówek, włączając w to odpowiednią infrastrukturę zapewniając realizowanym operacjom naziemnym w terminalu bezpieczeństwo. Projekt techniczny obejmuje możliwość budowy terminalu o przepustowości 10 tys. m3. Obecnie są prowadzone prace środowiskowe, projektowe oraz inżynieryjne.

Plany bunkrowania ma także terminal LNG w Świnoujściu. Tego rodzaju ofertę chce przedstawić PGNiG Termika. Ma być to możliwe dzięki rozbudowie polskiego gazoportu. W tej sprawie w październiku 2014 roku podpisano list intencyjny między operatorem gazoportu, firmą Polskie LNG, a PGNiG, czyli spółką-matką PGNiG Termiki. Rozbudowa zakładała rozwój dodatkowych usług przeładunku LNG na mniejsze jednostki oraz bunkrowanie statków paliwem LNG. Gaz-System ogłosił w kwietniu w ramach strategii na lata 2016-26, że rozbuduje terminal w Świnoujściu, a w razie zapotrzebowania sprowadzi do Zatoki Gdańskiej analogiczny do stacjonującego w Kłajpedzie, czyli pływający obiekt do magazynowania i regazyfikacji – FSRU.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X