– Faktem jest trwała obecność sił wojskowych NATO na flance wschodniej. Oczywiście to jest sojusz defensywny. Te siły mają na celu obronę – powiedział minister Antoni Macierewicz po zakończeniu obrad pierwszego dnia Szczytu NATO.
W dniach 8–9 lipca minister obrony narodowej Antoni Macierewicz bierze udział w Szczycie NATO w Warszawie. Polskiej delegacji przewodniczy Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda. W pierwszym dniu obrad szef resortu obrony uczestniczył w sesji Rady Północnoatlantyckiej pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Podczas spotkania odbyła się ceremonia upamiętniająca personel wojskowy za jego wysiłek i poświęcenie na misjach.
Po zakończeniu obrad Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że podjęta została decyzja o rozmieszczeniu czterech batalionów na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz w krajach bałtyckich. Sekretarz Generalny zaznaczył, że państwem dowodzącym batalionem na Łotwie będzie Kanada, Niemcy – na Litwie, Wielka Brytania – w Estonii, a USA – w Polsce. Wszystkie kraje NATO będą wspierały wzmocnioną wysuniętą obecność Sojuszu na wschodniej flance – cztery będą państwami ramowymi, cztery będą pełniły rolę gospodarza, a pozostałe będą wspierały to przedsięwzięcie w różny sposób.
– Uznaliśmy cyberprzestrzeń jako nową sferę działań operacyjnych, taką jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd. To oznacza lepszą ochronę naszej łączności, naszych misji i operacji, a także więcej uwagi położonej na ćwiczenia i planowanie w tym zakresie – powiedział podczas konferencji Sekretarz Generalny NATO. Sojusznicy zostali też zobowiązani do wzmocnienia swej własnej obrony cybernetycznej oraz wymiany informacji i najlepszych praktyk – dodał.
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął także udział w spotkaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem USA Barackiem Obamą oraz spotkał się z Asystentem Sekretarza Generalnego NATO ds. Polityki i Planowania H. Braussem.
W piątek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się również z ministrem Wielkiej Brytanii. Ministrowie: Antoni Macierewicz i Michael Fallon rozmawiali na temat kwestii związanych ze współpracą dwustronną oraz implementacją postanowień Szczytu NATO w obszarze ustanowienia wysuniętej trwałej obecności wojsk Sojuszu na flance wschodniej. Strona brytyjska zaoferowała rozmieszczenie w Polsce kontyngentu 150 żołnierzy. Ponadto, minister Fallon potwierdził zobowiązania sojusznicze Zjednoczonego Królestwa wobec NATO i zadeklarował dalsze aktywne uczestnictwo w Sojuszu. Jego zdaniem procedura opuszczania Unii Europejskiej nie będzie miała w tym względzie negatywnego wpływu, a może wręcz doprowadzić do jeszcze głębszego zaangażowania w NATO.
Minister Antoni Macierewicz wyraził zrozumienie dla problemów Wielkiej Brytanii i zapowiedział wsparcie Polski i podtrzymywanie więzów przyjaźni. Obaj ministrowie podkreślili, że nasze kraje łączy wspólnota interesów, postaw i oceny sytuacji międzynarodowej. Ustalili ponadto, że spotkanie ministrów obrony Grupy Północnej NATO odbędzie się w Warszawie.
W pierwszym dniu szczytu ministrowie obrony oraz szefowie sztabów zwiedzili wystawę sprzętu wojskowego przygotowaną przez Dowództwo Generalne RSZ oraz ekspozycję Sojuszniczego Systemu Rozpoznania (AGS).
Po południu na briefingu prasowym minister Antoni Macierewicz powiedział, że – nie tylko cztery bojowe grupy batalionowe będą rozmieszczone na wschodniej flance, ale także ich dowództwo, które będzie budowane w Polsce na polskim dowództwie dywizyjnym. Także dowództwo sił amerykańskich, brygady amerykańskiej, która będzie w Polsce, ale także sukcesywnie przebywając w innych krajach, będzie stacjonowało w Polsce. Wszyscy członkowie NATO zaakceptowali to rozwiązanie.
– Każda z tych bojowych grup batalionowych będzie wyposażona w tego typu środki obronne, aby być zdolnym obronić skutecznie, powstrzymać ewentualny atak ze strony jakiegokolwiek agresora – dodał szef MON.
Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad była defilada lotnicza w wykonaniu ponad 30 statków powietrznych z ośmiu krajów członkowskich Sojuszu.
Wieczorem minister Antoni Macierewicz wydał obiad roboczy dla ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu.