icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

19.02.2014 ALERT

ENERGETYKA

Naftohaz zapłacił połowę długu Gazpromowi

(PAP/CIRE)

Ukraiński Naftohaz zapłacił połowę swojego długu wobec Gazpromu za gaz dostarczony w zeszłym roku. Ukraińcy zapłacili Rosjanom 1,28 mld dol. z 2,63 mld dol. długu za gaz dostarczony w 2013 r. Przypominany, że 8 lutego Minister finansów Rosji Anton Siłuanow uzależnił wypłacenie Ukrainie drugiej transzy przyznanego przez Moskwę w grudniu kredytu w wys. 15 mld dolarów od uregulowania przez Kijów długu za gaz odebrany w ubiegłym roku. „Rosja będzie wywiązywać się z zobowiązań wobec Ukrainy, ale chciałaby, aby również strona ukraińska wypełniała swoje w terminie” – powiedział Siłuanow. Wyjaśnił, że strona rosyjska oczekuje wywiązania się przez Ukrainę z zobowiązań dotyczących rozliczeń za gaz. Siłuanow przypomniał wtedy, że ukraiński Naftohaz miał do 25 stycznia uregulować dług wobec rosyjskiego Gazpromu za 2013 rok, jednak tego nie zrobił.

Terminal LNG w Kłajpedzie ważniejszy od naftoportu

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przekonuje, że znaczenie strategiczne budowanego w Kłajpedzie terminalu LNG będzie większe niż istniejącego naftoportu w Butyndze. Gazoport będzie miał znaczenie dla większej ilości firm, niż Orlen Lietuva, jak w przypadku naftoportu. Grybauskaite odwiedza obecnie Koreę Południową od której Litwa kupuje tankowiec LNG, który ma zostać nazwany „Niepodległość”. Powinien pojawić się w Kłajpedzie w drugiej połowie tego roku. Do końca 2014 roku ma powstać terminal. Koszt projektu jest szacowany na 200 mln euro.

KE pozwoli Niemcom na ulgi dla przemysłu

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Komisarz ds. konkurencji UE Joaquin Almunia spotkał się z niemieckim ministrem energetyki Sigmarem Gabrielem. Strony są bliskie porozumienia odnośnie reformy ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, która zakłada ulgi od zielonego podatku dla przemysłu niemieckiego. Komisja Europejska zgodziła się na wyłączenie firm stalowych, aluminiowych i miedzianych z obowiązku opłacania podatku na rzecz subsydiów, które finansują inwestycje w energetykę odnawialną. Według Berlina obniżyłby on konkurencyjność niemieckiego przemysłu.

Zużycie energii elektrycznej w Europie na poziomie z 1990 roku

(DPA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z danych Eurostatu wynika, że zużycie energii elektrycznej na Starym Kontynencie w 2012 spadła do poziomu z 1990 roku. W ostatnich sześciu latach konsumpcja spadła o 8 procent. Największe spadki zanotowano w Grecji, Portugalii i na Litwie. Są one spowodowane kryzysem gospodarczym zmniejszającym produkcję przemysłową.

Chiny zainteresowane Cyprem

(REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Cypr spodziewa się przyciągnięcia dużych inwestorów do zagospodarowania swoich morskich złóż gazu i ropy.  Jednym z tych inwestorów mogą być Chiny. Przebywająca obecnie w Nikozji delegacja z Pekinu interesuje się tymi złożami oraz ewentualnym sfinansowaniem projektu instalacji skraplania gazu na Cyprze. Cypryjski minister energetyki George Lakkotrypis powiedział agencji Reuters, 17 lutego, że delegacja chińska w rozmowach z przedstawicielami rządu cypryjskiego poruszała dwa tematy: wybudowania pływającego terminalu eksportowego LNG oraz udziału chińskich firm w eksploatacji cypryjskich pól gazowych. W składzie delegacji z Pekinu byli m.in. przedstawiciele China Shipbuilding Industry Corporation. Reuters zwraca uwagę, że wraz z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania chińskiej gospodarki na energię, Chiny starają się uzyskać dostęp do nowych źródeł gazu na całym świecie. Rząd w Pekinie zachęca przemysł do przechodzenia z węgla na gaz.

Jest porozumienie SOCAR-Transnieft ws. eksportu azerskiej ropy naftowej

(AZERNEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Azerski SOCAR i rosyjski Transnieft porozumiały się odnośnie wykorzystania rurociągu Baku-Noworosyjsk do dalszego transportowania ropy naftowej z Azerbejdżanu przez rosyjski naftoport nad Morzem Czarnym na rynki światowe. Wcześniej pojawiły się spekulację na temat możliwości zastąpienia tego szlaku ropociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan. Porozumienie w sprawie wykorzystania Baku-Noworosyjska zostało cofnięte w maju 2013 roku.

Konflikty w Libii powodują duży spadek produkcji ropy

(RIGZONE/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Według najnowszych informacji z Trypolisu wydobycie ropy naftowej w Libii spadło o 375 tys. baryłek dziennie. Potwierdził te dane 18 lutego rzecznik National Oil Corporation (NOC). Przyczyną spadku wydobycia są wznowione protesty lokalnych plemion, blokujących rurociągi transportujące ropę z pól naftowych w południowozachodniej części Libii. W ub. tygodniu zbrojni rebelianci zablokowali dwa rurociągi przesyłające ropę z pola Al Wafa, dostarczające dziennie około 30.000 baryłek kondensatu lekkiej ropy, a także częściowo zablokowały rurociąg z pola El Sharara o wydajności 340 tys.baryłek dziennie. Rzecznik NOC powiedział, że protesty rurociągu z Al-Wafa zostały stłumione, ale rurociąg El-Sharara jest nadal nieczynny. Zbrojni rebelianci i zbuntowane plemiona po obaleniu Muammara Kadafiego bardzo często szantażują słaby rząd centralny w Trypolisie blokadą ropociągów, jako najskuteczniejszym sposobem wymuszania różnych ustępstw. Skutkiem jest znaczny spadek libijskiego eksportu paliw płynnych. W ostatnią niedzielę wg informacji NOC wyeksportowano 390 tys. baryłek, o 70 tys. mniej niż w poprzednich dniach. Trzy lata temu, przed wybuchem wojny domowej w 2011 produkcja ropy w Libii wynosiła około 1,6 mln baryłek dziennie, zaś eksport – ok. 1,25 mln baryłek dziennie.

Iran – dzienna produkcja gazu: 641 mln m. sześc.

(GLOBES/TERESA WÓJCIK)

Amir Masoud Jabbari-Rad, dyrektor ds. koordynacji produkcji ropy naftowej i gazu Iranu, poinformował, że obecnie krajowe wydobycie gazu osiągnęło rekordowy wynik – 641 mln m. sześc. dziennie. Do krajowej sieci Iranu po przejściu rafinacji każdego dnia przesyła się 520 mln m. sześc. tego paliwa, nie licząc gazu skroplonego.

OPEC potwierdza prognozy USA – popyt na ropę w 2014 r. wzrośnie

(OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)

Oceny OPEC potwierdzają prognozy raportu amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (Energy Information Administration – EIA) oraz raportu Międzynarodowej Agencji Energii: w 2014 r. popyt na ropę wzrośnie nieco bardziej niż oczekiwano. Wyższe niż w 2013 r. zużycie paliw płynnych ma być spowodowane oczekiwanym wzrostem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych i w Europie. W styczniowym raporcie miesięcznym przedstawionym w Wiedniu OPEC zakłada, że globalny popyt na ropę w bieżącym roku wzrośnie o 1,09 mln baryłek dziennie. Czyli o 40 tys. baryłek dziennie więcej niż przewidywała poprzednia prognoza OPEC. Kartel krajów dostarczający jedną trzecią ropy naftowej na globalne rynki, również dostrzega możliwości jeszcze większego wzrostu. „Biorąc pod uwagę poprawę popytu w krajach OECD, prawdopodobieństwo wzrostowych korekt światowego zapotrzebowania na ropę w 2014 r. przewyższa dotychczasowe prognozy”, stwierdzają autorzy raportu OPEC. Szacują, że podstawowa cena ropy Brent będzie kształtować się ok.109 dolarów za baryłkę. Mimo, że obecnie większa część wzrostu światowego popytu na ropę w dalszym ciągu pochodzi z Chin i Bliskiego Wschodu – analitycy OPEC bardziej optymistycznie oceniają perspektywy tego popytu w krajach wysoko rozwiniętych. „Poprawa warunków gospodarczych w USA i Europie może okazać się większa i szybsza niż oczekiwano” – stwierdzają. Wg raportu, OPEC dostarczył w styczniu 2014 r. do 29,71 mln baryłek dziennie. Spadek dostaw ropy libijskiej zrekompensowało zwiększone wydobycie i eksport Arabii Saudyjskiej. Raport OPEC jednakże dostrzega, że dynamiczny wzrost produkcji ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych będzie w 2014 r. znacząco wpływać na zmniejszenie amerykańskiego importu z krajów tego kartelu, a pośrednio na globalny rynek ropy.

INFRASTRUKTURA

A4 do dokończenia w 14 miesięcy

(GDDKiA)

W ciągu 14 miesięcy zostanie dokończona budowa ponad 40-kilometrowego odcinka A4 między Rzeszowem, a Jarosławiem. Został ogłoszony przetarg na wybór nowego wykonawcy. Przypomnijmy, że 14 stycznia br. odstąpiono od umowy z konsorcjum firm realizujących prace na tym odcinku A4: Polimex Mostostal S.A. i Doprastav a.s. Powodem było nie wywiązywanie się konsorcjum z zapisów kontraktowych oraz duże opóźnienia
w realizacji kontraktu. Nowy wykonawca zobowiązany będzie do wykonania tzw. Kamienia Milowego co oznacza, że w terminie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia ukończy roboty i uzyska pozwolenia na użytkowanie w zakresie jednej jezdni autostrady A4 od węzła Rzeszów Wschód (bez węzła) do węzła Wierzbna, węzła Łańcut oraz węzła Przeworsk.

16 chętnych do budowy obwodnicy Brodnicy

(GDDKiA)

Szesnaście firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową obwodnicy Brodnicy w ciągu drogi krajowej nr 15. Wśród zainteresowanych są m.in.: firmy z Polski, Hiszpanii, Czech i Portugalii. Wykonawcy, którzy pozytywnie przejdą weryfikację wniosków, zostaną zaproszeni do drugiego etapu przetargu i złożenia ofert. Prawie 1,5 km trasa ominie miasto od północy i znacznie skróci czas przejazdu kierowcom jadącym z Torunia w kierunku Olsztyna. Ograniczy też natężenie ruchu w tym zabytkowym mieście. Nowa inwestycja pozwoli teraz połączyć istniejące już rondo z droga krajową nr 15 już poza terenem miasta. Inwestycja zakłada budowę nowej jezdni drogi nr 15, budowę estakady nad ul. Wiejską, torami PKP i terenami zalewowymi rzeki Łacha.

Kraków z nowoczesnym podziemnym dworcem kolejowym

(Ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Kraków Główny będzie pierwszym podziemnym dworcem kolejowym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w kraju. Jego budowa została wsparta z Programu Infrastruktura i Środowisko kwotą 64 mln zł. W uroczystej inauguracji wzięła udział wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. – Również dworce w Gdyni i Wrocławiu gruntowanie zmodernizowano z pomocą funduszy z programu Infrastruktura i Środowisko. Z odnowionych dworców wkrótce będą mogli korzystać także mieszkańcy Bydgoszczy i Szczecina. Liczę na to, że w coraz większej liczbie obiektów w Polsce będą wdrażane takie standardy obsługi podróżnych, jak tu w Krakowie – powiedziała wicepremier Elżbieta Bieńkowska podczas oficjalnej inauguracji.

Poznań – Czempin, kończą się prace na torach

(PKP PLK)

Inwestycja skróci i ułatwi podróż, a także pozytywnie wpłynie na stan środowiska naturalnego. Po zakończeniu wszystkich prac pociągi będą kursować z prędkością nawet do 160 km/h. Skróci się czas przejazdu do i z Poznania oraz poprawi obsługa na peronach. Prace trwają od 10 miesięcy. Po zakończeniu inwestycji, w oczekiwaniu na pociąg będą mogli skorzystać z nowych ławek, zamontowane zostanie także nowe oświetlenie. Wszystkie perony na trasie Czempiń – Poznań zostaną podwyższone do 76 cm. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują stacje w Czempiniu, Mosinie, Puszczykówku oraz Luboniu, a także przystanki osobowe w Iłowcu, Drużynie Poznańskiej, Puszczykowie i Poznaniu Dębcu.

Półmetek modernizacji trzech kolejowych mostów na trasie Wrocław – Wałbrzych

(PKP PLK)

Prace PKP Polskich Linii Kolejowych poprawiają stan infrastruktury i warunki podróży. Modernizacja przepraw w dolinie Bystrzycy, na szlaku Smolec – Kąty Wrocławskie minęła półmetek. W styczniu zakończyły się prace na jednym z dwóch torów nad rzekami Młynówką, Bystrzycą i Suchodołem. Pociągi jadą już nowym torem po nowych konstrukcjach. Roboty są kontynuowane na sąsiednim obiekcie. W końcowym etapie prac konstrukcje mostowe obu torów zostaną połączone. Wykonany będzie tor bezstykowy zapewniający płynny przejazd pociągów. Końcowym efektem prac będzie likwidacja ograniczeń technicznych i szybsza jazda pociągów z prędkością do 120 km/godz.

Wybrano wykonawcę trasy na Tarchomin

(UM Warszawa)

Wyłoniono wykonawcę trasy tramwajowej na Tarchomin, od trasy mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli przy ul. Mehoffera. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu prowadzonym przez Tramwaje Warszawskie wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego złożyła firma ZUE S.A (64,19 mln zł brutto). O wyniku postępowania przetargowego na budowę tego odcinka trasy tramwajowej na Tarchomin zadecydowała aukcja elektroniczna. Wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa zbuduje trasę tramwajową (o długości ok. 4500 m toru pojedynczego MTP) w ciągu ul. Światowida i ul. Projektowanej, na odc. od trasy mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli Mehoffera, wraz podstacją trakcyjną i niezbędną infrastrukturą drogową.

Informacja dot. Projektu rozporządzenia ws. użycia lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej

(ULC)

Projekt rozporządzenia w sprawie użycia lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej został skierowany ponownie do konsultacji społecznych. Projekt ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa statków powietrznych, poprzez uregulowanie w przepisach prawa stref przestrzeni powietrznej wykorzystywanych do żeglugi powietrznej, w których zabrania się emitowania lub powodowania emisji wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty, z uwagi na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa statku powietrznego albo życia lub zdrowia załogi lub pasażerów na jego pokładzie. Ponadto projekt określa warunki użycia lasera lub światła z innych źródeł.

LOT: kolejne ułatwienie dla pasażerów – korzystanie z trybu samolotowego

(portal prtl.pl)

Od poniedziałku 17 lutego br. pasażerowie mogą korzystać ze swoich urządzeń elektronicznych w tzw. trybie samolotowym na pokładach samolotów PLL LOT. Sporym ułatwieniem dla podróżnych jest to, że urządzenia te mogą być włączone przez cały czas trwania rejsu, także podczas startu i lądowania. Włączenie trybu samolotowego (inaczej: offline) w urządzeniach elektronicznych oznacza, że pasażer może korzystać z wszystkich funkcjonalności m.in. telefonów, tabletów, odtwarzaczy mp3 czy aparatów, jednak bez możliwości korzystania z sygnału sieci komórkowej (czyli np. wykonywania połączeń czy wysyłania sms-ów). Dotyczy to również startu i lądowania.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Naftohaz zapłacił połowę długu Gazpromowi

(PAP/CIRE)

Ukraiński Naftohaz zapłacił połowę swojego długu wobec Gazpromu za gaz dostarczony w zeszłym roku. Ukraińcy zapłacili Rosjanom 1,28 mld dol. z 2,63 mld dol. długu za gaz dostarczony w 2013 r. Przypominany, że 8 lutego Minister finansów Rosji Anton Siłuanow uzależnił wypłacenie Ukrainie drugiej transzy przyznanego przez Moskwę w grudniu kredytu w wys. 15 mld dolarów od uregulowania przez Kijów długu za gaz odebrany w ubiegłym roku. „Rosja będzie wywiązywać się z zobowiązań wobec Ukrainy, ale chciałaby, aby również strona ukraińska wypełniała swoje w terminie” – powiedział Siłuanow. Wyjaśnił, że strona rosyjska oczekuje wywiązania się przez Ukrainę z zobowiązań dotyczących rozliczeń za gaz. Siłuanow przypomniał wtedy, że ukraiński Naftohaz miał do 25 stycznia uregulować dług wobec rosyjskiego Gazpromu za 2013 rok, jednak tego nie zrobił.

Terminal LNG w Kłajpedzie ważniejszy od naftoportu

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przekonuje, że znaczenie strategiczne budowanego w Kłajpedzie terminalu LNG będzie większe niż istniejącego naftoportu w Butyndze. Gazoport będzie miał znaczenie dla większej ilości firm, niż Orlen Lietuva, jak w przypadku naftoportu. Grybauskaite odwiedza obecnie Koreę Południową od której Litwa kupuje tankowiec LNG, który ma zostać nazwany „Niepodległość”. Powinien pojawić się w Kłajpedzie w drugiej połowie tego roku. Do końca 2014 roku ma powstać terminal. Koszt projektu jest szacowany na 200 mln euro.

KE pozwoli Niemcom na ulgi dla przemysłu

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Komisarz ds. konkurencji UE Joaquin Almunia spotkał się z niemieckim ministrem energetyki Sigmarem Gabrielem. Strony są bliskie porozumienia odnośnie reformy ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, która zakłada ulgi od zielonego podatku dla przemysłu niemieckiego. Komisja Europejska zgodziła się na wyłączenie firm stalowych, aluminiowych i miedzianych z obowiązku opłacania podatku na rzecz subsydiów, które finansują inwestycje w energetykę odnawialną. Według Berlina obniżyłby on konkurencyjność niemieckiego przemysłu.

Zużycie energii elektrycznej w Europie na poziomie z 1990 roku

(DPA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z danych Eurostatu wynika, że zużycie energii elektrycznej na Starym Kontynencie w 2012 spadła do poziomu z 1990 roku. W ostatnich sześciu latach konsumpcja spadła o 8 procent. Największe spadki zanotowano w Grecji, Portugalii i na Litwie. Są one spowodowane kryzysem gospodarczym zmniejszającym produkcję przemysłową.

Chiny zainteresowane Cyprem

(REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Cypr spodziewa się przyciągnięcia dużych inwestorów do zagospodarowania swoich morskich złóż gazu i ropy.  Jednym z tych inwestorów mogą być Chiny. Przebywająca obecnie w Nikozji delegacja z Pekinu interesuje się tymi złożami oraz ewentualnym sfinansowaniem projektu instalacji skraplania gazu na Cyprze. Cypryjski minister energetyki George Lakkotrypis powiedział agencji Reuters, 17 lutego, że delegacja chińska w rozmowach z przedstawicielami rządu cypryjskiego poruszała dwa tematy: wybudowania pływającego terminalu eksportowego LNG oraz udziału chińskich firm w eksploatacji cypryjskich pól gazowych. W składzie delegacji z Pekinu byli m.in. przedstawiciele China Shipbuilding Industry Corporation. Reuters zwraca uwagę, że wraz z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania chińskiej gospodarki na energię, Chiny starają się uzyskać dostęp do nowych źródeł gazu na całym świecie. Rząd w Pekinie zachęca przemysł do przechodzenia z węgla na gaz.

Jest porozumienie SOCAR-Transnieft ws. eksportu azerskiej ropy naftowej

(AZERNEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Azerski SOCAR i rosyjski Transnieft porozumiały się odnośnie wykorzystania rurociągu Baku-Noworosyjsk do dalszego transportowania ropy naftowej z Azerbejdżanu przez rosyjski naftoport nad Morzem Czarnym na rynki światowe. Wcześniej pojawiły się spekulację na temat możliwości zastąpienia tego szlaku ropociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan. Porozumienie w sprawie wykorzystania Baku-Noworosyjska zostało cofnięte w maju 2013 roku.

Konflikty w Libii powodują duży spadek produkcji ropy

(RIGZONE/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Według najnowszych informacji z Trypolisu wydobycie ropy naftowej w Libii spadło o 375 tys. baryłek dziennie. Potwierdził te dane 18 lutego rzecznik National Oil Corporation (NOC). Przyczyną spadku wydobycia są wznowione protesty lokalnych plemion, blokujących rurociągi transportujące ropę z pól naftowych w południowozachodniej części Libii. W ub. tygodniu zbrojni rebelianci zablokowali dwa rurociągi przesyłające ropę z pola Al Wafa, dostarczające dziennie około 30.000 baryłek kondensatu lekkiej ropy, a także częściowo zablokowały rurociąg z pola El Sharara o wydajności 340 tys.baryłek dziennie. Rzecznik NOC powiedział, że protesty rurociągu z Al-Wafa zostały stłumione, ale rurociąg El-Sharara jest nadal nieczynny. Zbrojni rebelianci i zbuntowane plemiona po obaleniu Muammara Kadafiego bardzo często szantażują słaby rząd centralny w Trypolisie blokadą ropociągów, jako najskuteczniejszym sposobem wymuszania różnych ustępstw. Skutkiem jest znaczny spadek libijskiego eksportu paliw płynnych. W ostatnią niedzielę wg informacji NOC wyeksportowano 390 tys. baryłek, o 70 tys. mniej niż w poprzednich dniach. Trzy lata temu, przed wybuchem wojny domowej w 2011 produkcja ropy w Libii wynosiła około 1,6 mln baryłek dziennie, zaś eksport – ok. 1,25 mln baryłek dziennie.

Iran – dzienna produkcja gazu: 641 mln m. sześc.

(GLOBES/TERESA WÓJCIK)

Amir Masoud Jabbari-Rad, dyrektor ds. koordynacji produkcji ropy naftowej i gazu Iranu, poinformował, że obecnie krajowe wydobycie gazu osiągnęło rekordowy wynik – 641 mln m. sześc. dziennie. Do krajowej sieci Iranu po przejściu rafinacji każdego dnia przesyła się 520 mln m. sześc. tego paliwa, nie licząc gazu skroplonego.

OPEC potwierdza prognozy USA – popyt na ropę w 2014 r. wzrośnie

(OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)

Oceny OPEC potwierdzają prognozy raportu amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (Energy Information Administration – EIA) oraz raportu Międzynarodowej Agencji Energii: w 2014 r. popyt na ropę wzrośnie nieco bardziej niż oczekiwano. Wyższe niż w 2013 r. zużycie paliw płynnych ma być spowodowane oczekiwanym wzrostem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych i w Europie. W styczniowym raporcie miesięcznym przedstawionym w Wiedniu OPEC zakłada, że globalny popyt na ropę w bieżącym roku wzrośnie o 1,09 mln baryłek dziennie. Czyli o 40 tys. baryłek dziennie więcej niż przewidywała poprzednia prognoza OPEC. Kartel krajów dostarczający jedną trzecią ropy naftowej na globalne rynki, również dostrzega możliwości jeszcze większego wzrostu. „Biorąc pod uwagę poprawę popytu w krajach OECD, prawdopodobieństwo wzrostowych korekt światowego zapotrzebowania na ropę w 2014 r. przewyższa dotychczasowe prognozy”, stwierdzają autorzy raportu OPEC. Szacują, że podstawowa cena ropy Brent będzie kształtować się ok.109 dolarów za baryłkę. Mimo, że obecnie większa część wzrostu światowego popytu na ropę w dalszym ciągu pochodzi z Chin i Bliskiego Wschodu – analitycy OPEC bardziej optymistycznie oceniają perspektywy tego popytu w krajach wysoko rozwiniętych. „Poprawa warunków gospodarczych w USA i Europie może okazać się większa i szybsza niż oczekiwano” – stwierdzają. Wg raportu, OPEC dostarczył w styczniu 2014 r. do 29,71 mln baryłek dziennie. Spadek dostaw ropy libijskiej zrekompensowało zwiększone wydobycie i eksport Arabii Saudyjskiej. Raport OPEC jednakże dostrzega, że dynamiczny wzrost produkcji ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych będzie w 2014 r. znacząco wpływać na zmniejszenie amerykańskiego importu z krajów tego kartelu, a pośrednio na globalny rynek ropy.

INFRASTRUKTURA

A4 do dokończenia w 14 miesięcy

(GDDKiA)

W ciągu 14 miesięcy zostanie dokończona budowa ponad 40-kilometrowego odcinka A4 między Rzeszowem, a Jarosławiem. Został ogłoszony przetarg na wybór nowego wykonawcy. Przypomnijmy, że 14 stycznia br. odstąpiono od umowy z konsorcjum firm realizujących prace na tym odcinku A4: Polimex Mostostal S.A. i Doprastav a.s. Powodem było nie wywiązywanie się konsorcjum z zapisów kontraktowych oraz duże opóźnienia
w realizacji kontraktu. Nowy wykonawca zobowiązany będzie do wykonania tzw. Kamienia Milowego co oznacza, że w terminie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia ukończy roboty i uzyska pozwolenia na użytkowanie w zakresie jednej jezdni autostrady A4 od węzła Rzeszów Wschód (bez węzła) do węzła Wierzbna, węzła Łańcut oraz węzła Przeworsk.

16 chętnych do budowy obwodnicy Brodnicy

(GDDKiA)

Szesnaście firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową obwodnicy Brodnicy w ciągu drogi krajowej nr 15. Wśród zainteresowanych są m.in.: firmy z Polski, Hiszpanii, Czech i Portugalii. Wykonawcy, którzy pozytywnie przejdą weryfikację wniosków, zostaną zaproszeni do drugiego etapu przetargu i złożenia ofert. Prawie 1,5 km trasa ominie miasto od północy i znacznie skróci czas przejazdu kierowcom jadącym z Torunia w kierunku Olsztyna. Ograniczy też natężenie ruchu w tym zabytkowym mieście. Nowa inwestycja pozwoli teraz połączyć istniejące już rondo z droga krajową nr 15 już poza terenem miasta. Inwestycja zakłada budowę nowej jezdni drogi nr 15, budowę estakady nad ul. Wiejską, torami PKP i terenami zalewowymi rzeki Łacha.

Kraków z nowoczesnym podziemnym dworcem kolejowym

(Ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Kraków Główny będzie pierwszym podziemnym dworcem kolejowym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych węzłów komunikacyjnych w kraju. Jego budowa została wsparta z Programu Infrastruktura i Środowisko kwotą 64 mln zł. W uroczystej inauguracji wzięła udział wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. – Również dworce w Gdyni i Wrocławiu gruntowanie zmodernizowano z pomocą funduszy z programu Infrastruktura i Środowisko. Z odnowionych dworców wkrótce będą mogli korzystać także mieszkańcy Bydgoszczy i Szczecina. Liczę na to, że w coraz większej liczbie obiektów w Polsce będą wdrażane takie standardy obsługi podróżnych, jak tu w Krakowie – powiedziała wicepremier Elżbieta Bieńkowska podczas oficjalnej inauguracji.

Poznań – Czempin, kończą się prace na torach

(PKP PLK)

Inwestycja skróci i ułatwi podróż, a także pozytywnie wpłynie na stan środowiska naturalnego. Po zakończeniu wszystkich prac pociągi będą kursować z prędkością nawet do 160 km/h. Skróci się czas przejazdu do i z Poznania oraz poprawi obsługa na peronach. Prace trwają od 10 miesięcy. Po zakończeniu inwestycji, w oczekiwaniu na pociąg będą mogli skorzystać z nowych ławek, zamontowane zostanie także nowe oświetlenie. Wszystkie perony na trasie Czempiń – Poznań zostaną podwyższone do 76 cm. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują stacje w Czempiniu, Mosinie, Puszczykówku oraz Luboniu, a także przystanki osobowe w Iłowcu, Drużynie Poznańskiej, Puszczykowie i Poznaniu Dębcu.

Półmetek modernizacji trzech kolejowych mostów na trasie Wrocław – Wałbrzych

(PKP PLK)

Prace PKP Polskich Linii Kolejowych poprawiają stan infrastruktury i warunki podróży. Modernizacja przepraw w dolinie Bystrzycy, na szlaku Smolec – Kąty Wrocławskie minęła półmetek. W styczniu zakończyły się prace na jednym z dwóch torów nad rzekami Młynówką, Bystrzycą i Suchodołem. Pociągi jadą już nowym torem po nowych konstrukcjach. Roboty są kontynuowane na sąsiednim obiekcie. W końcowym etapie prac konstrukcje mostowe obu torów zostaną połączone. Wykonany będzie tor bezstykowy zapewniający płynny przejazd pociągów. Końcowym efektem prac będzie likwidacja ograniczeń technicznych i szybsza jazda pociągów z prędkością do 120 km/godz.

Wybrano wykonawcę trasy na Tarchomin

(UM Warszawa)

Wyłoniono wykonawcę trasy tramwajowej na Tarchomin, od trasy mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli przy ul. Mehoffera. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu prowadzonym przez Tramwaje Warszawskie wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego złożyła firma ZUE S.A (64,19 mln zł brutto). O wyniku postępowania przetargowego na budowę tego odcinka trasy tramwajowej na Tarchomin zadecydowała aukcja elektroniczna. Wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa zbuduje trasę tramwajową (o długości ok. 4500 m toru pojedynczego MTP) w ciągu ul. Światowida i ul. Projektowanej, na odc. od trasy mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli Mehoffera, wraz podstacją trakcyjną i niezbędną infrastrukturą drogową.

Informacja dot. Projektu rozporządzenia ws. użycia lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej

(ULC)

Projekt rozporządzenia w sprawie użycia lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej został skierowany ponownie do konsultacji społecznych. Projekt ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa statków powietrznych, poprzez uregulowanie w przepisach prawa stref przestrzeni powietrznej wykorzystywanych do żeglugi powietrznej, w których zabrania się emitowania lub powodowania emisji wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty, z uwagi na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa statku powietrznego albo życia lub zdrowia załogi lub pasażerów na jego pokładzie. Ponadto projekt określa warunki użycia lasera lub światła z innych źródeł.

LOT: kolejne ułatwienie dla pasażerów – korzystanie z trybu samolotowego

(portal prtl.pl)

Od poniedziałku 17 lutego br. pasażerowie mogą korzystać ze swoich urządzeń elektronicznych w tzw. trybie samolotowym na pokładach samolotów PLL LOT. Sporym ułatwieniem dla podróżnych jest to, że urządzenia te mogą być włączone przez cały czas trwania rejsu, także podczas startu i lądowania. Włączenie trybu samolotowego (inaczej: offline) w urządzeniach elektronicznych oznacza, że pasażer może korzystać z wszystkich funkcjonalności m.in. telefonów, tabletów, odtwarzaczy mp3 czy aparatów, jednak bez możliwości korzystania z sygnału sieci komórkowej (czyli np. wykonywania połączeń czy wysyłania sms-ów). Dotyczy to również startu i lądowania.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły