Bez kategorii

IAE: Inwestycje w energetykę na świecie spadły o 8 procent

fot. EDF Energy

Światowe inwestycje w sektorze energetycznym spadły w 2015 roku o 8 proc. – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Mniej było wydatków w segmencie ropy i gazu, kontynuowane były duże inwestycje w segmencie OZE, sieci i efektywności energetycznej.

Łączne inwestycje w sektorze wyniosły w ubiegłym roku 1,83 bln USD wobec 2 bln USD w 2014 roku.

Najwięcej nakładów, 583 mld USD, pochłonęły inwestycje w sektorze wydobycia ropy i gazu. Ich wartość spadła jednak o 25 proc. rdr, a szacuje się, że w tym roku będzie dalszy spadek, na poziomie 24 proc.

Na wytwarzanie energii wydano łącznie 420 mld USD, z czego za 70 proc. odpowiadały inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii.
Inwestycje w sieci energetyczne wzrosły o 14 proc. do 260 mld USD. Nakłady na poprawę efektywności energetycznej zwiększyły się o 6 proc. do 221 mld USD. Wzrost mocy w sektorze energetyki jądrowej dał wydatki na poziomie 21 mld USD.

– (Raport – przyp. PAP) pokazuje, że system energetyczny przechodzi szeroką reorientację w kierunku energetyki niskoemisyjnej i efektywności energetycznej, ale inwestycje w czyste technologie muszą być dalej rozwijane, by światowa gospodarka trafiła na drogę stabilizacji klimatu – napisano w opracowaniu.

Najwięcej, 315 mld USD, wydały w ubiegłym roku na energetykę Chiny. Stany Zjednoczone zmniejszyły nakłady o prawie 75 mld USD, do 280 mld USD, z powodu niskich cen ropy i niższych kosztów.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X