Alert

Chiny: Gazociąg z Rosji musi powstać do końca dekady

Siła Syberii. Fot. Gazprom

Siła Syberii. Fot. Gazprom

Gazociąg Siła Syberii ma zostać uruchomiony najpóźniej do 2020 roku, o czym poinformował wiceprezes chińskiej spółki CNPC Wenrong Xu.

Rosyjsko-chiński gazociąg będzie oddany do eksploatacji w 2019 roku lub najpóźniej do 2020 roku – powiedział Xu podczas odbywającego się w Petersburgu Międzynarodowego Forum Gazowego.

Przypomnijmy, że wcześniej koncern podpisał z chińską spółką CNPC umowę EPC (ang. Engineering, procurement and construction) dotyczącą budowy podmorskiego odcinka gazociągu Siła Syberii po dnie rzeki Amur. Zgodnie z umową ten etap prac będzie prowadzony przy wykorzystaniu tarczy tunelowej. Wykonawcą ma być spółka CNPC.

Tuż przed szczytem dwudziestu najbardziej uprzemysłowionych państw świata – G20 – Aleksiej Miller mówił, że w trakcie jego trwania zamierza podpisać z CNPC kilka umów, ale nie będą one dotyczyły gazociągu Siła Syberii 2 (tzw. zachodnia trasa).

W 2014 roku Gazprom oraz CNPC podpisały umowę o dostawach gazu poprzez tzw. wschodnią trasę. Dokument został podpisany na 30 lat i zakłada roczne dostawy do Chin o wolumenie do 38 mld m3 rocznie. Surowiec ma pochodzić ze złóż w Irkucji i Jakucji, skąd poprzez gazociąg Siła Syberii ma trafiać do Państwa Środka. Rok później obydwie spółki podpisały umowę dotyczącą ogólnych warunków dostaw gazu poprzez tzw. trasę zachodnią, która zakłada dostawy paliwa do Chin z zachodniosyberyjskich złóż. Tym szlakiem rocznie ma być przesyłane 30 mld m3 paliwa.

Do dnia dzisiejszego po stronie rosyjskiej wybudowano ponad 200 km gazociągu, co stanowi 9 procent jego całkowitej długości.

Rośnie zużycie gazu w Chinach

Według wiceprezesa CNPC do 2020 roku zużycie gazu w Chinach wzrośnie do 340 mld m3 a do 2030 roku do 540 mld m3.

W ciągu najbliższych 5-10 lat dostawy gazu do Chin będą rosły. Myślę, że do 2020 roku dojdą one do poziomu 340 mld m3. Przy czym własny surowiec będzie wynosił 220 mld m3 a importowany wolumen – 120 mld m3. Z kolei do 2030 roku zużycie gazu może osiągnąć 540 mld m3 – powiedział Wenrong Xu.

Wcześniej na stronie CNPC informowano, że do 2030 roku Państwo Środka zwiększy import paliwa do 270 mld m3 względem 53 mld m3 w 2015 roku. Zauważono, że jedną z przyczyn wzrostu zużycia gazu w Chinach jest umowa ze Stanami Zjednoczonymi. W listopadzie 2014 roku Waszyngton i Pekin porozumiały się o zmniejszeniu w ciągu najbliższych 20 lat emisji gazów cieplarnianych o jedną trzecią.

RIA Novosti/TASS/Piotr Stępiński


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X