Jak czytamy w dzisiejszym „Dzienniku Gazecie Prawnej”, według analityków Cedicgaz, w ubiegłym roku import LNG do Europy wzrósł o blisko 16 proc., a w tym roku według Energy Aspects Ltd. ma zwiększyć się o kolejne 13 proc. i osiągnąć 45 mln ton.
Gazeta przypomina, że w ubiegłym tygodniu Komisja Przemysłu Parlamentu Europejskiego zaleciła większe wykorzystanie LNG. DGP zwraca uwagę, że obecna infrastruktura przesyłu gazu pozwala na pokrycie przez LNG ponad 40 proc. popytu na błękitne paliwo, podczas gdy wykorzystywana jest ona tylko w 20 proc.
Pomimo, że większość importowanego obecnie do Europy LNG pochodzi z Kataru, coraz aktywniej operuje na tym runku USA. Administracja tego kraju zgodziła się już na eksport 150 mld m sześc. LNG rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Pod koniec września pierwszy transport LNG zza oceanu dotarł do tureckiego terminalu Aliaga. Amerykański gaz kupi też Litwa. W przyszłym roku spółka zależna państwowego Lietuvos Energija sprowadzi LNG od amerykańskiej firmy Koch Industries – czytamy w DGP.
Pojawiająca się konkurencja na rynku światowym może skutkować dalszymi obniżkami cen gazu w Europie. Z analiz Bank of America Merril Lynch wynika, że realna cena importowanego w formie LNG gazu zbliży się do 120 dol. za 1000 m sześc., czyli o ok. 20 proc. mniej niż obecna surowca sprowadzanego z Rosji.
Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL