Szwedzkie wojsko ostrzega przed Nord Stream 2

0
27
Slite. Fot. Wikimedia Commons

– Rosyjski koncern Gazprom, będący jedynym udziałowcem konsorcjum Nord Stream 2 nie powinno otrzymać zgody od władz w porcie w Slite na użytkowanie obiektu na potrzeby budowy nowego gazociągu – przekonywał w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji SVT Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych szwedzkiego Micael Bydén. Rosjanie chcą wynająć od Szwecji magazyny na użytkowanie dwóch portów: Slite na wyspie Gotlandia oraz Karlshamm na południu wybrzeży Szwecji. Sztokholm zachowuje ostrożną pozycję w sprawie Nord Stream 2 obawia się jednak, że wybudowanie rosyjskiej nowej gazowej infrastruktury na Morzu Bałtyckim może w jeszcze większym stopniu przyczynić się do pogorszenia bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego.

– Nie chciałbym, aby inne państwo, bez względu na to jakie, otrzymało dostęp do infrastruktury, która jest bardzo ważna dla sił zbrojnych – powiedział naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych Micael Byden, zapytany przez telewizję SVT o plany rosyjskiej spółki Gazprom wobec Gotlandii. W połowie września inwestor rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 złożył u szwedzkich władz wniosek o pozwolenie na jego budowę. Złożony w Sztokholmie przez spółkę Nord Stream 2 AG wniosek z prośbą o zezwolenie na inwestycję jest w trakcie rozpatrywania. Dokument zawiera opis techniczny, mapy przebiegu oraz studium oddziaływania inwestycji na środowisko. Według inwestora „wpływ gazociągu na środowisko będzie znikomy”.

Slite

Gazociąg Nord Stream 2 miałby przechodzić przez strefę ekonomiczną Szwecji na Morzu Bałtyckim. Konsorcjum odpowiedzialne za budowę Nord Stream 2 chce skorzystać z możliwości, jakie daje port w Slite na Gotlandii i wykorzystać istniejącą tam infrastrukturę do zorganizowania bazy logistycznej na potrzeby budowy inwestycji. Na zyski ze współpracy z budowniczymi gazociągu liczą samorządy i władze portów, ale Sztokholm ma zastrzeżenia na gruncie bezpieczeństwa.O ewentualnym udostępnieniu portu w Slite zadecyduje samorząd Gotlandii, który z tytułu wnoszonych przez inwestora opłat może zarobić do 50 mln koron (ponad 5 mln euro). Jak przekazał PAP przewodniczący regionu Gotlandia, Bjoern Jansson, kwestia najmu na razie nie jest podnoszona. – Czekamy na decyzję rządu w sprawie pozwolenia na budowę gazociągu – powiedział Jansson.

Karlshamn

Na początku września władze portu w Karlshamn na południu Szwecji potwierdziły informację, że rosyjski Gazprom chce wykorzystać ten port jako kolejną bazę logistyczną i miejsce składowania rur w Szwecji. Ewentualna umowa zostanie jednak podpisana, wówczas, kiedy sprawy formalne takie jak zezwolenie na realizację inwestycji w Szwecji zostanie wydane. Port w Karlshamn uznawano w okresie zimnej wojny za strategiczne miejsce na mapie Morza Bałtyckiego. Znajduje się także w bezpośredniej bliskości bazy morskiej w Karlskrona oraz bazy lotniczej w Kallinge.

Szwecja zwiększa obronę Gotlandii

Szwecja w obawie o bezpieczeństwo swej Gotlandii pierwszy raz od 11 lat zdecydowała o organizacji stałej obecności wojskowej na tej bałtyckiej wyspie. Jak podkreśla Dowództwo Generalne, jest to reakcja na pogarszający się stan bezpieczeństwa w regionie. Jako przykład podano aneksję Krymu przez Rosję.

Siły Zbrojne Szwecji dostały pozwolenie na realizację pierwszego etapu budowy nowego obiektu w Tofta na Gotlandii na potrzeby szwedzkiej armii. Pierwsze elementy bazy mają być gotowe za dwa lata, a więc rok wcześniej niż Nord Stream 2, kontrowersyjny projekt budowy rosyjsko – niemieckiego gazociągu, którego szlak miałby biec w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji w pobliżu Gotlandii.– Zwiększamy zdolności operacyjne sił zbrojnych. Rozwój sytuacji w naszym regionie od dłuższego czasu zmierza w złym kierunku – mówił Micael Bydén. Jego zdaniem negatywna sytuacja w regionie utrzyma się jeszcze dłuższy czas. – Mam na myśli wszystkie wydarzenia w naszym regionie, chodzi nie tylko o obszar Morza Bałtyckiego – zaznaczył. Decyzję podjęto 6 miesięcy wcześniej, niż pierwotnie planowano.

Tajne ostrzeżenie wywiadu Szwecji przed Rosją może zagrozić Nord Stream 2

Polska Agencja Prasowa/SVT.se/Bartłomiej Sawicki 

AKTUALIZACJA: godz. 18:10, 17.10. 2016