Hansen: OPEC jest blisko samobója

0
16
Siedziba OPEC. Fot. Patrycja Rapacka, BiznesAlert.pl
Siedziba OPEC. Fot. Patrycja Rapacka, BiznesAlert.pl

KOMENTARZ

Ole Hansen

Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

Po kilku interwencjach słownych, które wsparły rynek, OPEC zapowiedział podczas spotkania w Algierze 28 września podjęcie bardziej konkretnych kroków. Według wstępnych ustaleń, szczegóły porozumienia miały został opublikowane podczas kolejnego posiedzenia kartelu – 30 listopada. Oznaczało to, że ma on wystarczająco dużo czasu, aby zadecydować, którzy członkowie ograniczyliby produkcję oraz o ile.

Podczas Światowego Kongresu Energii, który odbył się w Stambule 10 października, prezydent Władimir Putin zasygnalizował, że Rosja mogłaby dołączyć do porozumienia OPEC, decydując się albo na zamrożenie albo na wstrzymanie produkcji. W reakcji na te sygnały, notowania ropy naftowej silnie wzrosły powyżej $50 – pojawiły się nawet głosy, że kolejną barierą będzie $60.

Fundusze hedgingowe uwierzyły tym prognozom i do 11 października utrzymywały rekordowo wysoką liczbę długich pozycji brutto w WTI i Brent – odpowiadającą 840 milionom baryłek.

Jednak od tych wydarzeń minął już miesiąc – a notowania surowca zanotowały właśnie najsilniejszy tygodniowy spadek od 10 miesięcy. Z kolei, wyprzedaż o 16 proc. od szczytu z 10 października oznacza, że wszystkie zwyżki od spotkania w Algierze zostały ograniczone – obecne prognozy mówią raczej o poziomie $40/baryłkę, a nie o $60/baryłkę. Co się zmieniło?

Kilku członków OPEC – Iran, Nigeria, Libia oraz Irak (który dołączył ostatnio do tego grona) – żądają wyłączenia z umowy o ograniczeniu produkcji, a Rosja sygnalizuje teraz, że co najwyżej może zgodzić się na jej zamrożenie.

wykres_analiza_hansen_07_11_2016_1_47a4bf8a

Raporty dotyczące produkcji w październiku wskazują na rekordowo wysoką podaż OPEC (dzięki zwiększeniu produkcji w Nigerii, Libii i Iranie). Dodatkowo, Rosja osiągnęła najwyższe poziomy w produkcji surowca od czasów ZSSR. Kolejnym negatywem dla notowań surowca jest fakt, że jego zapasy w USA wzrosły w skali tygodnia najsilniej w historii – w rezultacie fundusze hedgingowe zdecydowały się na wyjście z długich pozycji w ropie.

Wykres: Pozycjonowanie spekulacyjne było kluczowym czynnikiem, który stał za kilkoma ruchami cen o około 20 proc. w każdym kierunku. Werbalne interwencje niepotwierdzone konkretnymi działaniami spowodowały, że inwestorzy zaczęli gonić rynek, co często kończyło się stratami.

hansen1

Gwałtowne ograniczanie pozycji – zarówno długich jak i krótkich – było kluczowym czynnikiem, który stał za kilkoma ruchami cen o 20-25 proc. – zarówno w dół jak i w górę – w ciągu kilku ostatnich lat. Podczas gdy sygnały o wsparciu ze strony Arabii Saudyjskiej, które pojawiły się w sierpniu, doprowadziły do znacznego ograniczenia krótkich pozycji i wzrostu notowań cen o 22 proc., teraz widzimy odwrotne ruchy. Jeśli nie pojawią się nowe informacje o ograniczeniu produkcji, obecna wyprzedaż może być kontynuowana, aż do poziomu $40/baryłkę.

Wyższa produkcja w Nigerii i Libii, a także prognozy zwiększonego ładunku surowca w regionie Morza Północnego mogą nasilić presję na spreadach Brent. Pogłębiające się contango to silny sygnał nadpodaży na rynku. Sześciomiesięczny spread między styczniowymi i lipcowymi kontraktami to obecnie $4/baryłkę. Tak szeroki spread ponownie nasilił proces przechowywania surowca na morzu – po zakupieniu ropy, nabywcy trzymają ją przez sześć miesięcy w wynajętych supertankowcach, aby wygenerować zysk, sprzedając surowiec po cenie forward, która jest wyższa o około 9 proc. od ceny w dostawie natychmiastowej.

hansen2

Ostatnia wyprzedaż na rynku ropy nastąpiła w wyniku braku porozumienia między producentami z OPEC i spoza OPEC na spotkaniu we Wiedniu dotyczącym tego, kto miałby ograniczyć produkcję (oraz o ile). W piątek, Reuters podał, że ponownie pojawiły się stare zatargi między Arabią Saudyjską i Iranem – Rijad miał zagrozić, że znacznie zwiększy produkcję, aby obniżyć ceny, jeśli Iran nie ograniczy swojej podaży.

Naszym zdaniem, przedstawiciele OPEC osiągną w końcu pewne porozumienie, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na brak równowagi na rynku. Pytaniem jest, czy taki konsensus pomoże w stabilizacji notowań surowca. Jedno jest pewne – brak zdecydowania OPEC powoduje, że droga do osiągnięcia równowagi na rynku będzie dłuższa niż zakładano.

Wykres: Ceny ropy Brent przebiły się poniżej trendu zwyżkowego rozpoczętego od dołka w styczniu. Przebicie poniżej $45/baryłkę może otworzyć drogę do spadku w kierunku dołka z sierpnia – $41,5/baryłkę.

Źródło: Saxo Bank
Źródło: Saxo Bank

 

Źródło: CIRE.PL