EnergetykaGaz.Wszystko

Sikora: Zielona Europa? Tak ale bez przemysłu

Podczas konferencji “Łupki: nasza przyszła energia?” Dr Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych skrytykował politykę gospodarczą Unii Europejskiej w kontekście energetyki.

– W nadchodzących latach głównym źródłem energii dalej będzie węgiel. Geologia wymaga pokory i chociaż jestem zwolennikiem zmian które ma stworzyć gaz łupkowy, to uważam, że dopóki nie przekonamy się co tak naprawdę znajduje się pod naszą ziemią, powinniśmy być pokorni – ostrzega Sikora.

– Trzy, cztery lata temu mówiono o tym, że ropy łupkowej nie będzie. Dziś ropa z łupków sprawiają, że USA mówią o niezależności od ropy, szczególnie w przemyśle petrochemicznym. To on reindustrializuje Stany i zapomina o starej, zielonej Europie – mówi naukowiec.

– W najbliższych latach zobaczymy czy zapiszemy się do kolejki poszukiwań za węglowodorami niekonwencjonalnymi. To pytanie o Europę. Chcemy silnej Europy militarnie, energetycznie, ale przede wszystkim gospodarczo. Polityka gospodarcza jest podstawowym elementem, który wykreuje nasze potrzeby energetyczne. Jestem w stanie sobie wyobrazić Polskę bez chemii i ciężkiego przemysłu. Możemy przecież sprowadzić nawozy z Luizjany. To da się zrobić. Możemy stworzyć Europę piękną i zieloną ale bez przemysłu – ostrzega.

– Należy pamiętać, że węglowodory także są odnawialnym źródłem energii ale z innym okresem odnowienia niż wiatr. Gaz z łupków w którym znajduje się wodór, to jest narzędzie, które zawiedzie następne pokolenia w galaktyki. O takiej rewolucji marzę – skwitował Sikora.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X