EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.RopaWęgiel. energetyka węglowa

Gawlik: Bezpieczeństwo energetyczne to priorytet MSP

– W przyszłym roku dostawy skroplonego gazu zacznie przyjmować terminal LNG w Świnoujściu. To inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Pozwoli na zaspokojenie jednej trzeciej naszego zapotrzebowania na gaz. Dzięki niej możliwy będzie odbiór gazu drogą morską z dowolnego kierunku na świecie – powiedział Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP podczas spotkania liderów branży energetycznej Executive Club.

Zdzisław Gawlik powiedział, że w obliczu trudnej sytuacji na Ukrainie koniecznym warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa kraju jest dywersyfikacja i zrównoważony rozwój sektora energetycznego. Przypomniał, że trwają prace nad nowelizacją ustawy terminalowej.

Projekt nowelizacji  ustawy terminalowej rozszerza listę objętych nią inwestycji m.in. o budowę dużych gazociągów w ramach tzw. Korytarza Północ-Południe. Poprzez budowę interkonektorów z Czechami, Słowacją oraz Litwą umożliwi on połączenie polskiego systemu przesyłowego z systemami państw Grupy Wyszehradzkiej i Europy Środkowo-Wschodniej.

– Wejście w życie przygotowanych przez MSP przepisów znacząco ułatwi proces inwestycyjny i przyspieszy budowę Korytarza Północ-Południe czyli sieci około 3,4 tys. km gazociągów, które zlokalizowane będą głównie w Południowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej Polsce – powiedział Zdzisław Gawlik.

Równolegle trwają inwestycje w infrastrukturę naftową. Pod koniec roku zakończy się rozbudowa Naftoportu. Z kolei 26 marca wkopany zostanie kamień węgielny pod Terminal Naftowy. Dzięki tej inwestycji Polska znajdzie się w grupie państw, które zajmą się międzynarodowym handlem ropą naftową, paliwami i produktami chemicznymi.

Ponadto trwa budowa wielkich inwestycji w sektorze elektroenergetycznym. Mowa o budowie dwóch bloków węglowych w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW. Powstają również dwa nowe bloki gazowe w Stalowej Woli (450 MW)  i Włocławku (463 MW), a także największy blok energetyczny w kraju o mocy 1075 MW w Kozienicach, realizowany przez Grupę ENEA.

W ciągu 6 lat tylko spółki z udziałem Skarbu Państwa przeznaczą na inwestycje w polskim sektorze energetycznym 60 mld zł.

– Inwestycje w energetykę będą napędzały wzrost gospodarczy Polski. Dzięki nim będziemy mieli najnowocześniejsze moce wytwórcze w Europie – powiedział sekretarz stanu.

W spotkaniu Executive Club pod hasłem „Wsparcie energetycznej efektywności gospodarki” wzięli udział menedżerowie spółek z branży energetycznej.


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X