EnergetykaGaz.

Kroplewski: Gaz z Bramy Północnej pomoże realizować politykę klimatyczną

Łukasz Kroplewski / fot. PGNiG

– Pozycja firm gazowych nie jest zagrożona w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej, jednak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dostrzega wyzwanie rosnącej konkurencji i liberalizacji – poinformował wiceprezes Łukasz Kroplewski. Odpowiedzią na te wyzwania mogą być innowacje i rozbudowa infrastruktury – dodał.

– Widzimy szansę w zmianach i polityce klimatycznej Unii Europejskiej, bo gaz będzie szansą, jeśli chodzi o dyrektywę siarkową, bunkrowanie statków czy program rozbudowy dróg śródlądowych” – powiedział Kroplewski podczas panelu na kongresie PowerPol.

Z drugiej strony spółka stawia na zwiększanie wydobycia gazu w Norwegii i budowę połączenia gazociągowego, a także LNG i CNG.

– Wydaje się dziś, że jeśli chodzi o gaz w krajowym miksie energetycznym, nasza pozycja nie jest zachwiana. Nasze badania i strategia rządu wskazują, że popyt na gaz będzie się zwiększał. Natomiast problemem jest rosnąca konkurencja i liberalizacja rynku i tutaj innowacje mają służyć temu, byśmy mogli być konkurencyjni, żebyśmy mogli zdobywać przewagę, oczywiście grając uczciwie – powiedział także wiceprezes.

Wskazał, że odpowiedzią spółki jest m.in. rozbudowa infrastruktury, akwizycje, ale także projekt pozyskania metanu w Gilowicach, który wkrótce powinien wejść w fazę komercyjną.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

ISBnews


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X