Ministerstwo Energii opublikowało opracowania departamentu energii jądrowej „Wpływ programu jądrowego na polską gospodarkę. Zatrudnienie”. Jak podkreślają jego autorzy rozwój energetyki jądrowej w Polsce spowoduje utworzenie tysięcy miejsc pracy, w tym wielu specjalistycznych i wymagających wysokich kompetencji, ale jednocześnie zapewniających relatywnie wysokie wynagrodzenie.
Jak czytamy w w opracowaniu szeroko pojęty przemysł jądrowy zatrudnia w Unii Europejskiej ok. 470 tys. osób, a rozwój energetyki jądrowej w Polsce również spowoduje utworzenie tysięcy miejsc pracy.
Według autorów opracowania będą to zarówno miejsca pracy w głównych obiektach (elektrownie, zakłady cyklu paliwowego), jak również w kooperujących zakładach przemysłowych (fabryki maszyn i urządzeń, biura projektowe), w instytutach badawczych oraz w administracji rządowej (urzędy dozoru jądrowego i dozoru technicznego, instytucje ochrony środowiska itd.).
Jak oszacowano w opracowaniu liczba bezpośrednich miejsc pracy stworzonych w gospodarce dzięki programowi energetyki jądrowej w Polsce wyniesie od 18,1 tys. do ponad 25,3 tys. Najwięcej w przemyśle kooperujący 8,2 tys. – 11,6 tys. Ekipy budowlane mają zatrudniać od 6 tys.- 8,5 tys. pracowników, a załoga stała elektrowni + siedziba operatora 2,2 tys. – 3,4 tys.
Autorzy opracowania zastrzegają, że na obecnym etapie szacunki te mają charakter przybliżony i niepełny (trudności z oszacowaniem dodatkowego zatrudnienia w sektorze B+R oraz w biurach projektowych), jednak dobrze przedstawiają skalę wpływu energetyki jądrowej na polską gospodarkę pod względem liczby nowych miejsc pracy.
Jednocześnie zwrócono uwagę, że dane te nie uwzględniają tzw. wyindukowanych (ang. induced) miejsc pracy, czyli tych, które powstaną na przykład dzięki zatrzymaniu wzrostu bądź obniżeniu kosztów energii elektrycznej dla odbiorców końcowych – co będzie efektem wprowadzenia zeroemisyjnych źródeł energii, jakimi są elektrownie jądrowe. Z dostępnej literatury zagranicznej wynika, że liczba „wyindukowanych” miejsc pracy wynosi w przybliżeniu tyle samo, co liczba miejsc pracy, które można bezpośrednio powiązać z branżą jądrową.
CIRE.pl/Ministerstwo Energii