Uproszczoną symulacja dochodów podatkowych gminy posiadającej elektrownię jądrową przedstawiają autorzy opublikowanego we wtorek przez resort gospodarki opracowania „Wpływ programu jądrowego na polską gospodarkę. Korzyści na poziomie lokalnym”.
Wyniki przedstawionej w opracowaniu uproszczonej symulacji dochodów podatkowych gminy Krokowa, na której znajduje się lokalizacja „Żarnowiec” planowanej EJ, wskazują, że jej budżet może dzięki tej inwestycji zwiększyć ponad 3,5-krotnie, budżetu gminy Choczewo ponad 2,5-krotnie, gminy Gniewino dwukrotnie, a budżetów gmin Władysławowo oraz gmin wiejskich Puck i Wejherowo o połowę.
Jak podano w opracowaniu przyczyni się do tego w głównej mierze podatek od nieruchomości i jego redystrybucja. Z kolei na podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) najbardziej skorzysta gmina Krokowa, powiat pucki i województwo pomorskie, których dochody zwiększą się odpowiednio o 21 proc., 5 proc. i 5 proc., a prawdopodobnie również miasto Wejherowo, choć nie zostało to ujęte w przeprowadzonej symulacji.
W opracowaniu zwrócono również uwagę na pozytywny wpływ elektrowni jądrowej na turystykę. Najbardziej spektakularnym przykładem jest elektrownia jądrowa Vandellos w Hiszpanii, położona zaledwie 1000 m od plaży Platja de l’Almadrava w Katalonii. Odwiedza ją co roku 4-5 mln turystów. Wartość produktów i usług wytworzonych w sektorze turystycznym w 2013 roku wyniosła ok. 1,5 miliarda EUR, co stawia region na drugim miejscu w całej Katalonii, po Costa Barcelona a przed słynnym Costa Brava.
CIRE.PL