– W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbywa się seminarium Europejskie prawo na temat robotyki. Cztery lata temu PE rozpoczął pracę nad raportem na temat szybkiego rozwoju robotyki i sztucznej inteligencji oraz ich wpływu na różne sfery gospodarki i życia publicznego. Obecnie europosłowie chcą zainteresować tą tematyką wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Na połowę lutego zaplanowano dyskusję na forum PE, a później głosowanie – pisze Mieczysław T. Starkowski, redaktor BiznesAlert.pl z Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
W fabrykach na całym świecie pracuje już sporo robotów. Na niebie roi się od dronów. Na ulicach amerykańskich miast pojawiły się autonomiczne samochody.
Robotyka i sztuczna inteligencja stały się jedną z najważniejszych tendencji nadających kierunek rozwoju techniki w naszym stuleciu. Ich szybki wzrost stawia nowe wyzwania społeczeństwu. Ludzie coraz częściej stykają się z robotami, co niejednokrotnie powoduje nieprzewidziane i trudne do rozwiązania kłopoty.
Ten gwałtowny rozwój rodzi wiele wątpliwości prawnych i etycznych. Jak zwykle, prawo nie nadąża za techniką. Dlatego urzędnicy unijni postanowili uporządkować tę sferę. Ich zdaniem szczególny nacisk powinien być położony na bezpieczeństwo, prywatność, godność i autonomię człowieka. Do niezwykle istotnych zagadnień należą również standaryzacja, własność intelektualna, własność danych, a także liczne kwestie związane z zatrudnieniem.
Cztery lata temu sprawy w swoje ręce wzięli posłowie Parlamentu Europejskiego. To z ich inicjatywy został opracowany projekt raportu. Jak podkreśliła na seminarium Mady Delvaux-Stehres, sprawozdawczyni projektu, starali się oni wziąć pod uwagę również opinie zwykłych obywateli, a nie tylko ekspertów. Roboty budzą bowiem niesamowite emocje. Wielu ludzi wyraża po prostu obawy, inni mówią wręcz o potworach. Wszystkim trzeba będzie dokładnie wytłumaczyć, o co chodzi. Ogromną rolę odegrają więc media.
Natomiast europoseł Michał Boni przypomniał, że świat się zmienia. Żyjemy w nowych czasach. Stykamy się z nową generacją robotów. One nie stoją tylko przy taśmie produkcyjnej, jak się zwykło uważać. Coraz częściej mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją. To stwarza nowe wyzwania. Musimy być na nie przygotowani. Raport Parlamentu Europejskiego jest krokiem w tę stronę. Teraz przychodzi czas na Komisję Europejską.