Restrykcyjne przepisy dotyczące szczelinowania hydraulicznego, które Bundestag uchwalił w ubiegłym roku, weszły w życie. Wprowadzają one bezterminowy zakaz stosowania szczelinowania hydraulicznego. Prawo zezwala na wykonywanie próbnych odwiertów w celach naukowych pod warunkiem jednak, że zgodę wydadzą władze poszczególnych landów.
Nowe prawo praktycznie zakazuje stosowania technologii szczelinowania hydraulicznego w poszukiwaniu węglowodorów i narzucają rygorystyczne przepisy dotyczące możliwości jej stosowania w celach badawczych. Dla ekologów, nowe przepisy nie idą wystarczająco daleko. Chcą całkowitego zakazu szczelinowania, niezależnie od celu wykorzystania tej metody. – Jeśli chcemy osiągnąć cele klimatyczne określone w Paryżu, potrzebujemy jasnego zakazu każdego rodzaju szczelinowania w poszukiwaniu ropy i gazu – powiedział Kai Niebert, przewodniczący Deutscher Naturschutzring, organizacji zrzeszającej niemieckie grupy ekologiczne.
W połowie zeszłego roku rządząca koalicja CDU/CSU i SPD opracowała kompromisową propozycją przewidującą bezterminowy zakaz szczelinowania hydraulicznego gazu z tzw. złóż niekonwencjonalnych, dzięki jednemu lub niewielu pionowych odwiertów. Jednocześnie przepisy przewidują, że niemiecki parlament ma w 2021 roku ponownie ocenić, czy zakaz ma nadal obowiązywać.Projekt ustawy wprowadza też zasadę, że na próbne odwierty musi wyrazić zgodę kraj związkowy, na którego terytorium miałyby odbywać się wiercenia.
Możliwe do wydobycia zasoby gazu z łupków w Niemczech szacuje się na około 700-2 268 mld m3. To od 2 do 7 razy więcej niż zasoby gazu ziemnego ze źródeł konwencjonalnych. Dotychczas wykonano jednak tylko jeden poszukiwawczy odwiert, przy którym zastosowano metodę szczelinowania hydraulicznego. Amerykański Exxon Mobil wykonał go w Dolnej Saksonii w 2008 roku. Co ważne, spółka podała do wiadomości skład płynu szczelinującego, który zdaniem ekologów zawiera substancje chemiczne szkodliwe dla źródeł wody pitnej.
Warto przypomnieć, że sama technologia szczelinowania hydraulicznego jest w Niemczech znana od ponad pół wieku. Stosowano ją jednak przy eksploatacji złóż tzw. gazu zamkniętego, spoczywającego na głębokości poniżej 5 000 m. Zdaniem ekspertów nie jest jednak do końca znany wpływ szczelinowania na środowisko przy szczelinowaniu innego rodzaju złóż, a wiec skał łupkowych.
Deutsche Welle/Bartłomiej Sawicki