Alert

Polska wsparła Ukrainę kwotą ponad 30 mln zł. Jest gotowa dalej pomagać

Wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka i Jan Piekło, ambasador RP na Ukrainie. Fot. MSZ

Wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka i Jan Piekło, ambasador RP na Ukrainie. Fot. MSZ

Polacy w pełni solidaryzują się ze społeczeństwem ukraińskim w tym trudnym okresie – mówiła wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka podczas wizyty na Ukrainie. Głównym celem wizyty było przekazanie pomocy humanitarnej dla osób przesiedlonych oraz rozmowy na temat polskiej współpracy rozwojowej i humanitarnej z przedstawicielami ukraińskich władz, organizacji międzynarodowych i pozarządowych.

– Oprócz konsekwentnego wspierania Ukrainy na poziomie politycznym, Polska przekazuje niezbędną pomoc humanitarną najbardziej potrzebującej ludności Ukrainy – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji na spotkaniu z władzami obwodu charkowskiego. – Od końca 2013 r. udzielamy pomocy osobom przesiedlonym, zapewniając im dach nad głową oraz wsparcie finansowe, żywnościowe czy zdrowotne. Wiceminister Wronecka w Charkowie przekazała zestawy leków, pakietów higieniczno-żywnościowych oraz ubranek dziecięcych na rzecz blisko tysiąca osób dotkniętych skutkami kryzysu na Ukrainie.

Współpraca przy reformach

W Kijowie wiceminister spotkała się z Oleną Zerkal, zastępcą szefa MSZ Ukrainy ds. integracji europejskiej. Wiceminister Wronecka potwierdziła chęć dalszej ścisłej współpracy z rządem ukraińskim na rzecz udanej transformacji kraju. – W ciągu ostatnich dwóch lat udało się osiągnąć znaczące rezultaty. Wiele ważnych reform zostało przeprowadzonych lub rozpoczętych, powstają nowe instytucje i nowe ramy prawne – zwróciła uwagę wiceminister.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji spotkała się również z Ministrem Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Gospodarki Komunalnej, z którym rozmawiała na temat wsparcia przez Polskę procesu decentralizacji na Ukrainie i reformy samorządowej. Wśród rozmówców wiceminister znaleźli się także: ambasador Unii Europejskiej w Kijowie, przedstawiciele ONZ, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Służby Maltańskiej i Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ukraina jest jednym z priorytetowych krajów polskiej współpracy rozwojowej. Według szacunkowych danych w 2016 r. MSZ przeznaczyło na rzecz Ukrainy kwotę ponad 30,67 mln PLN. Wsparcie obejmuje współpracę przy wdrażaniu kluczowych reform: samorządowej, oświaty, antykorupcyjnej. Prowadzone są działania mające na celu wzmocnienie lokalnego sektora prywatnego oraz rozwoju przedsiębiorczości.


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...

Premier zabiega w Brukseli o finansowanie Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk oznajmił w środę w Parlamencie Europejskim, że będzie namawiał państwa członkowskie do wspólnego finansowania obrony granic Unii...
dolar pieniądze

Wygrana Trumpa oznacza umocnienie dolara

Potwierdzenie wygranej Donalda Trumpa oznacza umocnienie dolara do 4,4-4,45 i wzrost rentowności obligacji w USA i Polsce – oceniają ekonomiści...

Udostępnij:

Facebook X X X