Regulator sektora energetycznego na Ukrainie przygotował szkic zmian regulaminu pracy magazynów gazowych po konsultacjach z Komisją Europejską. Zmiany w zasadach ich funkcjonowania mają być gotowe do 13 marca i uatrakcyjnić wynajem pojemności dla inwestorów z Unii Europejskiej.
Ukraińskie magazyny gazowe o pojemności 31 mld m3 to największe obiekty tego typu w Europie. Ukraina zamierza oferować moce magazynów, czym zainteresowało się już francuskie Engie. Manipulacja zapasami pozwala oferować gaz kupiony tanio w okresie letnim drożej – w okresie zimowym. Zwiększa to elastyczność spółek nim handlujących.
Ułatwienia
Zmiany regulaminu dotyczą: magazynowania, wtłaczania i przepustowości. Mają wprowadzić większą efektywność dla operatora i klientów, z prawem handlu zebranym gazem bez konieczności ponoszenia opłaty za zatłaczanie lub wypompowanie gazu, bez VAT.
Dostępność
Zasady mają gwarantować otwartość na współpracę z każdym podmiotem. Mają jednak chronić interes operatora. Nie będzie możliwe utrzymanie gazu w magazynie po wygaśnięciu kontraktu na jego magazynowanie. Z tego względu będą wymagane przedpłaty.
Przejrzystość
Operator będzie mógł dystrybuować do 90 procent przepustowości na okresy miesięczne. Będzie także mógł zarezerwować do 10 procent przepustowości. Będzie również publikował więcej informacji o stanie magazynów: przepustowość dzienna, miesięczny wolumen wtłoczony do magazynów, krzywe zużycia zapasów, dane historyczne, terminarz pracy i informacje o transakcjach.
Operator ukraińskich gazociągów to Ukrtransgaz należący do państwowego Naftogazu.
Polacy rozważają udział
Przepustowością magazynów na Ukrainie są zainteresowani Polacy, którzy pragną eksportować gaz z istniejącego terminalu LNG i postulowanego Korytarza Norweskiego (projekty Bramy Północnej) do krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Planowana na 2017 rok budowa Gazociągu Polska-Ukraina może umożliwić eksport w kierunku wschodnim do 5 mld m3 rocznie w pierwszym etapie i do 9 mld m3 rocznie w drugim etapie realizacji tego przedsięwzięcia.
Magazyny na Ukrainie mogłyby posłużyć jako uzupełnienie mocy krajowych i narzędzie elastycznego handlu surowcem w regionie. PGNiG realizuje już umowę na dostawy gazu ziemnego ukraińskiej firmie prywatnej ERU Trading. Prowadzone są rozmowy na temat umowy długoterminowej z państwowym Naftogazem. Jak ujawnił BiznesAlert.pl, Polacy są także zainteresowani dostawami gazu do ukraińskiej filii hut ArcelorMittal. Dostarczają już surowiec do polskiej spółki Mittala.
Natural Gas World/Wojciech Jakóbik