Realizacja projektu budowy gazociągu Posejdon zajmie dwa lata, natomiast sama budowa potrwa trzy lata – poinformował dziennikarzy w kuluarach odbywającej się w Houston konferencji CERAWeek wiceprezes Edison Elio Ruggeri.
– Według naszych wyliczeń potrzebujemy dwóch lat na prace przygotowawcze oraz trzech lat na budowę. Szacowana przepustowość gazociągu ma wynosić od 10 do 20 mld m3 rocznie – powiedział.
– Kontynuujemy realizację umowy z Gazpromem i jesteśmy gotowi przystąpić do prac, aby przyjąć ostateczną decyzję inwestycyjną i rozpocząć budowę – dodał Ruggeri.
Europejska odnoga Turkish Stream
24 lutego 2016 roku w Rzymie Gazprom, włoski Edison SpA oraz grecka DEPA S.A. podpisały memorandum o dostawach gazu. Zgodnie z jego założeniami gaz będzie przesyłany z Rosji po dnie Morza Czarnego i przez państwa trzecie do Grecji i do Włoch. Ponadto według założeń projektu studium wykonalności ma zostać sporządzone do końca 2017 roku.
Jak dotychczas problemem pozostawał brak technicznych możliwości dostarczenia rosyjskiego paliwa do Grecji oraz Włoch. W grudniu 2014 roku Rosja podjęła decyzję o rezygnacji z projektu South Stream, a w listopadzie 2015 r. zamrożono projekt gazociągu Turkish Stream.
Jednak ponowne ocieplenie relacji na linii Moskwa – Ankara oraz podpisanie międzyrządowej umowy w sprawie budowy Turkish Stream umożliwia powrót do dyskusji na temat projektu ITGI Poseidon. Połączenie międzysystemowe Posejdon jest częścią gazociągu ITGI (Interkonektor Turcja-Grecja-Włochy), który łącznie ma mieć 800 km długości oraz przepustowość 8-10 mld m3 rocznie. W listopadzie 2007 roku powstało 300 km połączenia Turcja-Grecja.
TASS
Jakóbik: Dlaczego Rosja chce reanimować Posejdona? Gra o bliską zagranicę na południu (ANALIZA)