Kilka dni temu w Teksasie, w elektrowni węglowej Thomspon uruchomiona została komercyjna instalacja Petra Nova wychwytująca CO2. Projekt został opracowany i zainstalowany przez spółkę joint venture amerykańskiej NRG Energy ( NRG) oraz japońskiej JX Nippon Oil & Gas Exploration Corporation (JX) – pisze Teresa Wójcik, BiznesAlert.pl.
Zdaniem ekspertów amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Petra Nova dowodzi, że czyste technologie węglowe są racjonalnym i komercyjnym rozwiązaniem dla energetyki. Mającym duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego oraz wzrostu gospodarczego. Projekt był częściowo finansowany przez Departament Energii USA, a następną elektrownią, która zainstaluje Petra Nova jest miejska elektrownia Houston (240 MW).
Wychwytywane CO2 – do wykorzystania w sektorze łupkowym
Podczas testowania wydajności, system Petra Nova wykazał sprawność wynoszącą ponad 90 proc. stałego wychwytywania wytworzonego dwutlenku węgla. Na obecnym poziomie operacji – tj. w komercyjnej produkcji elektrowni Thompson – Petra Nova wychwytuje ponad 5000 ton dwutlenku węgla w ciągu doby. W Teksasie uzyskany w ten sposób dwutlenek węgla jest cenny dla sektora łupkowego – będzie wykorzystywany przy frackingu w wydobywaniu ropy łupkowej. Eksperci i geologowie oceniają, że np ze złoża West Ranch wydobycie ropy zwiększy się z 500 baryłek dziennie do ok. 15.000 baryłek. Szacuje się, że ze złoża dzięki zastosowaniu CO2 będzie można uzyskać 60 mln baryłek ropy.
Praktyczne zastosowanie Petra Nova jest ważnym krokiem w komercjalizacji technologii wychwytywania CO 2 ze spalin w elektrowniach węglowych. Petra Nova jest tanim rozwiązaniem, więc otwiera kolejne możliwości dalszego rozwoju najtańszej energetyki węglowej zamiast jej likwidacji. Dodatkowo wychwytywany dwutlenek węgla jest potrzebny w udoskonalonej technologii wydobycia ropy ze złóż niekonwencjonalnych.
Komercyjne perspektywy czystych technologii węglowych
Partnerem amerykańskiej kompanii NRG Energy ( NRG) jest japońska JX Nippon Oil & Gas Exploration Corporation (JX), ich wspólnym dziełem jest sukces Petra Nova. Strona japońska jest nie mniej niż amerykańscy energetycy zainteresowana sukcesem czystych technologii węglowych. Co więcej i rząd i prywatne kompanie liczą, że są duże szanse na spopularyzowanie czystych i wysokowydajnych technologii generowania energii elektrycznej z węgla. Perspektywy handlowe dla takich japońskich technologii są bardzo interesujące, nie tylko w USA. W skali globalnej bloki węglowe wytwarzają ok. 41 proc. energii elektrycznej. W Chinach – 78 proc., w Indiach – 68 proc., w USA – 46 proc.
Paradoksalnie – Niemcy w ramach swojej Energiewende, jako rezerwę mocy produkują w elektrowniach węglowych ponad 40 proc. prądu. (dane opublikowane przez japoński portal rządowy Japońskie Centrum Informacji o Energii Elektrycznej). Według monitoringu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, do 2030 r. moc zainstalowana w elektrowniach węglowych na całym świecie. wzrośnie o ok. 50 proc. W niektórych krajach, zwłaszcza w Azji zwiększy się wielokrotnie. Pomimo oficjalnego szaleństwa promocji OZE, w Unii Europejskiej obecnie z węgla produkuje się 137 GW, a za kilkanaście lat ta produkcja wzrośnie do 177 GW. Przyrost mocy zainstalowanej w blokach węglowych w skali światowej jest wręcz imponujący – Indie z 92 GW do 267 GW, państwa ASEAN razem z 52 GW do 142 GW, Południowa Korea, Australia, Nowa Zelandia łącznie z 53 GW do 60 GW, Ameryka Północna z 354 GW do 369 GW, Rosja z 43 GW do 47 GW. To ogromny rynek do zagospodarownia przez japońskie czyste technologie węglowe.
Czyste technologie dla polskiej energetyki węglowej?
Jednym z segmentów tego rynku zdaniem japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu jest Polska. Państwo o dynamicznie rozwijającej się gospodarce, gdzie 90 proc. energii elektrycznej generują bloki węglowe. Z rozmów z japońskimi ekspertami i politykami wynika, że są zainteresowani współpraca na szeroką skalę we wdrażaniu w Polsce japońskich czystych technologii węglowych. Będą je masowo stosować u siebie w kraju.
Bo Japonia w energetyce stawia na węgiel. To jedno z najbogatszych państw świata w grupie G7 zamierza z energetyki węglowej uczynić podstawowy element miksu energetycznego. Japonia potwierdza własnym przykładem konkurencyjność i perspektywiczność węgla jako źródła generacji prądu. Na początku 2017 r. rząd w Tokio potwierdził decyzję kontynuowania budowy 45 najnowocześniejszych bloków węglowych. Premier Shinzō Abe uzasadnia to konieczność zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju, który nie ma własnych surowców energetycznych i musi importować 95 proc. źródeł energii. Większość węgla dla nowych elektrowni będzie dostarczana z USA i Australii, gdzie dobrej jakości węgiel jest najtańszy.
Przejście na OZE dla pragmatycznych Japończyków jest zdecydowanie nieatrakcyjne. I Tokio prawdopodobnie nie wywiąże się z celów klimatycznych COP21. Japonia jest jednym z największych importerów ropy naftowej, węgla i gazu, na które wydaje rocznie ponad 40 mld dol. Choć na elektrownie solarne wydano w 2016 r. aż 36 mld dol., cena prądu z nich nie może konkurować z węglem i ostatecznie okazują się nieopłacalne. Do tego, w przeciwieństwie do innych państw, Japonia nie godzi się w przyszłości płacić 35-40 dol. za tonę emisji dwutlenku węgla. Woli inwestować w czyste technologie węglowe przede wszystkim wychwytujące CO2.
Mocnych i zainteresowanych partnerów znaleźli Japończycy w USA. Sekretarz energii Rick Perry uczestniczył w uroczystym otwarciu instalacji Petra Nova, podkreślając, że jest to wspólny sukces amerykańskich i japońskich prywatnych firm, pracujących nad czystymi technologiami węglowymi.