Polskie wiatraki śrubują kolejny rekord w wytwarzaniu energii elektrycznej

0
14

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w sobotę działające w naszym kraju farmy wiatrowe, których łączna moc sięga ok. 5,8 GW, wyprodukowały niemal 100 GWh energii elektrycznej. To tegoroczny rekord udziału wiatru w polskim miksie energetycznym. Przedwczoraj udział energii z wiatru polskim miksie energetycznym sięgnął 23 proc., dzięki wyprodukowaniu 99 GWh energii elektrycznej.

W Unii Europejskiej większy udział energii wiatrowej odnotowano tylko w Danii, gdzie generacja wiatrowa niemal w całości pokryła zapotrzebowanie na energię (98 proc., 77 GWh), w Niemczech (44 proc., 558 GWh), na Litwie (29 proc., 8 GWh), a także w Austrii (24 proc., 40 GWh).Natomiast wczoraj udział wiatru w polskim miksie wytwarzania energii elektrycznej spadł do 14,4 proc., sięgając dziennego wolumenu 56 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię generowanemu przez około 6 mln gospodarstw domowych.

Odnotowany w sobotę udział energetyki wiatrowej w krajowym miksie energii to tegoroczny rekord.W dniu 11 kwietnia br. działające w naszym kraju farmy wiatrowe wyprodukowały 90 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało 19-procentowemu udziałowi w krajowym miksie wytwarzania.

Zbliżony wynik polskie farmy wiatrowe odnotowały wcześniej 15 marca br., kiedy wyprodukowały 97 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało udziałowi w krajowym miksie wytwarzania wynoszącemu 19,9 proc.Wcześniej udział na poziomie 20 proc. krajowego miksu energii energetyka wiatrowa w Polsce odnotowała 22 lutego. Działające w naszym kraju farmy wiatrowe wyprodukowały wówczas 113 GWh energii elektrycznej.

Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w ubiegłym miesiącu udział wiatru w polskim miksie energetycznym wyniósł 8,2 proc. Udział na poziomie 46,6 proc. miały elektrownie wykorzystujące węgiel kamienny, 32,3 proc. – węgiel brunatny, za 6,4 proc. odpowiadała generacja z elektrowni przemysłowych, za 4 proc. z elektrowni gazowych, a za 2,2 proc. z elektrowni zawodowych wodnych.

W lutym natomiast generacja wiatrowa osiągnęła udział w krajowym miksie wytwarzania na poziomie 8,6 proc., w styczniu – 7 proc., a w ostatnim miesiącu 2016 r. sięgnęła 10,5 proc.

Gramwzielone.pl