EnergetykaGaz.

Rozwój energetyki gazowej w Polsce. Targi EXPO-GAS 2017 (RELACJA)

IX Targi EXPO-GAS

Izba Gospodarcza Gazownictwa wspólnie z Targami Kielce cyklicznie, co 2 lata organizuje Targi EXPO-GAS, które, są najważniejszą i największą imprezę targową dla sektora gazowniczego w Polsce.

26 i 27 kwietnia 2017 r. odbyły się w Kielcach Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS. Na ponad 2.500 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej wystawiło się 114 firm branżowych, nie tylko z Polski, ale także Czech, Francji, Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Białorusi i Ukrainy. Ekspozycję odwiedziło niemal 3.500 zwiedzających.  Podczas takich wydarzeń można się naocznie przekonać o potencjale innowacyjności drzemiącym w polskich i zagranicznych firmach i o efektach wdrażania innowacji w życie. To również  wyjątkowa okazja do nawiązania dobrych relacji biznesowych i handlowych.

Targi otworzyła Pani Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek wraz z Prezesami Zarządów Targów Kielce – Andrzejem Mochoniem i Izby Gospodarczej Gazownictwa – Łukaszem Kroplewskim.

Podczas pierwszego dnia IX Targów EXPO-GAS 2017 w centrum Kongresowym Targów Kielce, odbyła się Konferencja pod hasłem „Gaz ziemny, jako wsparcie dla bezpieczeństwa rynku energii i ochrony środowiska”. Wzięło w niej udział ok. 140 zainteresowanych.

Konferencję otworzył Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Gazownictwa zwracając uwagę na bardzo ważną rolę tych spotkań w konsolidowaniu branży gazowniczej, a także poznawaniu najnowszych rozwiązań technologicznych oraz zawieraniu relacji biznesowych. Następnie Dyrektor Generalny Ministerstwa Energii – Ernest Chołuj wygłosił referat na temat gazu ziemnego w założeniach do PEP do 2050 roku.

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju to wspólne zadanie firm z branży gazowniczej. Realizacja codziennych działań związanych z wydobyciem, dystrybucją, magazynowaniem powodują, że u odbiorców rośnie poczucie stabilności dostaw błękitnego paliwa. Bezpieczeństwo polegające na pewności dostaw gazu ważne jest jednak nie tylko tu i teraz, ale również w przyszłości i to na długie lata. Dlatego tak istotne jest dążenie do jego zagwarantowania w wielu obszarach i w długofalowej perspektywie.

Wybitna kadra naukowców i praktyków z branży dyskutowała na ważne dla wspólnego sektora tematy. Omawiano aktualne problemy i ich rozwiązania, a także przyszłość rynku energii i ochrony środowiska. Na uwagę zasługuje podjęty temat roli innowacyjnej kogeneracji, która może stać się stabilizatorem bezpieczeństwa energetycznego. Wzrost udziału gazu ziemnego, jako paliwa dla elektrowni cieplnych i elektrociepłowni to stopniowa redukcja emisji gazów i spełnienie w znaczącym stopniu zobowiązań klimatycznych naszego kraju. Jest to szansa i możliwość zbudowania gazowej energetyki w Polsce.

Dużo miejsca poświęcono na dyskusję o kierunkach rozwoju rynku CNG i LNG w Polsce. Rynku LNG, jako ekologicznego źródła energii oraz CNG jako skutecznego elementu walki ze smogiem.

Drugiego dnia Targów z okazji jubileuszu X-lecia Komitetu Standardu Technicznego Izby Gospodarczej Gazownictwa odbyły się Warsztaty Techniczne z zakresu standaryzacji technicznej. Warsztaty zgromadziły liczną grupę zainteresowanych. Przedstawiono 10 letnią działalność KST.

Zaprezentowano znowelizowane standardy techniczne, niezbędne dla operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych i bardzo przydatnych dla firm zajmujących się budową i eksploatacją stacji gazowych i zespołów gazowych na przyłączu. Omówiono także standardy z zakresu kontroli połączeń zgrzewanych doczołowo i elektrooporowo przy budowie gazociągów z polietylenu. Zaprezentowano wytyczne techniczne, przeznaczonych do stosowania przez inwestorów, zarządców, właścicieli oraz użytkowników odpowiedzialnych za kontrolę instalacji gazowych w budynkach.

Przedstawiono również prezentacje szkoleń e-learningowych na przykładzie wybranych zagadnień z omówionych wcześniej standardów.

Warsztaty standaryzacji technicznej miały na celu stworzenie jednolitego i szczegółowego zestawu wymagań dla branży dotyczących działalności technicznej. Standaryzacja ma zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa firm operujących w branży gazowniczej przy stosowaniu adekwatnego do tej działalności poziomu techniki.

Targi EXPO-GAS oraz Konferencję i Warsztaty zwieńczyła uroczysta Gala. Tradycyjnie najlepsze produkty i wystawcy zostali uhonorowani Nagrodami i Wyróżnieniami Targów. Osoby szczególnie zasłużone dla branży otrzymały Odznaczenia Państwowe i Odznaki Honorowe IGG. Zostały również wręczone dyplomy ukończenia studiów MBA organizowanych przy IGG.

Dziękując wszystkim uczestnikom EXPO-GAS mamy nadzieję na kolejne edycje targów i konferencji.

Izba Gospodarcza Gazownictwa


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X