Porozumienie klimatyczne to bardzo ambitny, wymagający traktat jeżeli chodzi pewne cle klimatyczne. W tej chwili już zauważyliśmy wzrost temperatury o stopni Celsjusza. Najważniejsze w porównaniu z Kioto jest, że cały świat musi być zaangażowany w jego realizację. To jest pewnego rodzaju oddolny proces, spontaniczna obietnica – mówił w ramach odbywającego się w Katowicach IX Europejskiego Forum Gospodarczego panelu ,,Polityka ochrony klimatu – kontynuacje i korekty” Jos Delbeke, dyrektor generalny ds. działań w dziedzinie klimatu w Komisji Europejskiej.
– 190 krajów, które są stronami traktatu dały sobie sprawę jakie są ich zobowiązania i plany. Cały świat przygotowuje się na to co nastąpi do 2040 roku. 40 bln euro zostanie wydanych na ochronę klimatu. Znaczna część tych środków zostanie przeznaczona na infrastrukturę głównie na smart-grid oraz OZE – mówił gość konferencji.
– Gdy myślimy o OZE to im więcej i szybciej je wykorzystamy, tym szybciej spadną koszty energetyki. Biorąc pod uwagę np. koszty zbilansowane jeżeli chodzi o farmy wiatrowe na lądzie to znacząco spadają. To jest bardzo istotny element. OZE stają się coraz bardziej opłacalne, to szansa na tworzenie nowych miejsc pracy – mówił.
Jako przykład wskazał Chiny, gdzie w 2015 roku w sektorze OZE wytworzono 3,5 mln nowych miejsc pracy. Podobny trend jest widoczny w Stanach Zjednoczonych, w Unii Europejskiej. Jednym z głównych wyzwań związanych z to absurdalne zarzuty, że będzie ono zabijało gospodarkę. Zaznaczył, że od 1990 roku spada ilość energii generowanej z węgla. Polska również znacznie ograniczyła emisje CO2 mimo iż jej rozwój gospodarczy jest dynamiczny.
Jego zdaniem Polska może skorzystać na unijnej polityce klimatycznej. Zdaniem przedstawiciela Komisji 50 procent wpływów z aukcji w ramach systemu handlu emisjami powinno być wykorzystywane na cele związane z ochroną klimatu i w tej kwestii ważny jest Fundusz Modernizacyjny, który przekłada się dla Polski 130 mln darmowymi certyfikatami.
– To że Polska znajduję się w Europie Środkowej ma olbrzymi wpływ na to jak kształtuje się energetyka w Europie – powiedział Delbeke. – Gospodarka niskowęglowa się zbliża. Jest nieunikniona. Albo będziemy się starać wykorzystać szanse jakie za sobą niesie albo je przegapimy. Musimy tworzyć stworzyć zintegrowany system zarządzania polityką klimatyczną i energetyczną– zakończył unijny polityk.