EnergetykaGaz. Energetyka gazowa

Instytut Nafty i Gazu ostrzega: Brak decyzji zagraża środkom na infrastrukturę gazową dla Polski

fot. PGNIG

Podczas XX Konferencji Gazterm 2017 pojawiło się ostrzeżenie, że jeśli Polska nie zdoła ustalić jakich inwestycji potrzebuje, to może stracić środki na ich dofinansowanie.

W wystąpieniu otwierającym Maria Ciechanowska z Instytutu Nafty i Gazu opisała rozwój rynku gazu w Polsce od lat 80. Kluczowe na rozwoju rynku była decyzja rządu o restrukturyzacji PGNiG podjęta w 1996 r. Wówczas powstała jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. W latach 1999- 2000 miała miejsce tzw. mała restrukturyzacja. W roku 2002 podjęto decyzję o etapowej prywatyzacji.

Druga restrukturyzacja to sierpień 2002 r, kiedy przyjęto program dywersyfikacji i restrukturyzacji. W 2003 powstało 6 spółek zajmujących się obrotem i dystrybucją gazu. W roku 2004 weszła zaś kolejna restrukturyzacja. Chodzi i przyjęcie prawa energetycznego UE. W 2005 roku PGNiG trafiło na giełdę. W tym okresie rozpoczęto wydzielanie spółek odpowiedzialnych za przesył i magazynowanie gazu. W 2006 spółka dokonała przekształcenia w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną.

W ramach Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007 -2014 dokonano rozwoju rynku gazu poprzez rozbudowę sieci, magazynowania i budowa terminalu LNG. Całkowita kwota poniesionych wydatków wynosiła ponad 9 mld zł, a całkowita kwota dofinansowania to prawie 4 mld zł. Powstało 1500 km gazociągów dystrybucyjnych 1000 km gazociągów przesyłowych oraz rozbudowa 4 magazynów gazu, o możliwości magazynowania wynosi 1 mld m3.

Struktura finansowania w programie POIiŚ na lata 2014 – 2020. Kwota na dofinansowanie jest porównywalna do tej z poprzedniego roku. Znacząca część środków zostanie przeznaczana na terminal LNG. – Drugi etap rozbudowy sieci i rynku ma opierać się na innowacji. Nie do końca jest jednak sprecyzowany plan, spółek, które korzystają ze wsparcia UE. Nikt nie da jednak gwarancji, że po roku 2023 będą środki. Należy te problemy rozwiązać. Błędem byłoby niewykorzystanie tych środków tego nie możemy jednak wykluczyć i jest zagrożenie. Na te środki liczą także podwykonawcy, firmy budowlane, które powoli tracą nadzieje, podobnie cierpliwość traci Ministerstwo Energii. Oby w przyszłym roku firmy energetyczne zintensyfikowały działania i podpisały kolejne umowy – ostrzegała profesor Ciechanowska.

BiznesAlert.pl jest strategicznym partnerem XX Konferencji GAZTERM 2017. Jej tematem są perspektywy dla nowego modelu rynku gazu w regionie Trójmorza.


Powiązane artykuły

Umowa surowcowa USA-Ukraina. Szansa na odbudowę czy ryzyko zależności?

Dla Ukrainy podpisanie umowy surowcowej ma znaczenie przede wszystkim polityczne – poprawia stosunki z USA i pozycję negocjacyjną względem Rosji....
Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Niemcy nie blokują już atomu w UE, ale u siebie go nie chcą

Nowy niemiecki rząd już w pierwszych tygodniach swojego rządzenia diametralnie zmienił swoje nastawienie i działanie w zakresie polityki energetycznej i...
Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...

Udostępnij:

Facebook X X X