Małopolscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości Edward Czesak i Andrzej Adamczyk złożyli interpelację do Premiera Donalda Tuska w sprawie sytuacji w spółce Exalo Dribling S.A. (dawniej, przed konsolidacją – Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków), w związku z przenoszeniem jej siedziby z Krakowa do Piły w Wielkopolsce. Posłowie zapowiedzieli zwołanie w tej sprawie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji skarbu. Zagrożonych jest 700 miejsc pracy.
Istnieją przesłanki wskazujące, że przekształcenia dobrze działających firm wiertniczych, w tym PNiG w Krakowie, miały podtekst polityczno – kolesiowski. Jeden ze znanych posłów PO pochodzi właśnie z Piły, w której ulokowano przeniesioną siedzibę spółki EXALO Drilling SA. (chodzi o posła Adama Szeinfelda z Platformy Obywatelskiej).
„Odpowiadamy na liczne interwencje pracowników, związków zawodowych oraz ludzi związanych nawet z Platformą Obywatelską, którzy nie wierzą już w skuteczne działania posłów koalicji rządowej. Decyzja o przeniesieniu siedziby spółki do Piły jest decyzją polityczną. Z naszego doświadczenia wynika, że z takimi sprawami trzeba się zwracać bezpośrednio do premiera. Stąd nasz interpelacja” – mówił poseł Andrzej Adamczyk.
Firma PNiG Kraków dobrze zasłużyła się bezpieczeństwu energetycznemu Polski wykonując przez ponad 20 lat wiele pomyślnych odkryć nowych złóż gazu ziemnego w kraju i na świecie. Wpisała się w gospodarczy krajobraz Krakowa i Małopolski, regionu w którym gazownictwo odgrywa ważna rolę. Przez lata wypracowała także modelowy sposób współpracy ze środowiskami naukowymi, szczególnie z Akademią Górniczo Hutniczą w Krakowie. Liczni studenci odbywali tam praktyki, a potem zasilali polski sektor gazowniczy.
„Dziś wiele mówi się o dostosowaniu systemu szkolnictwa do potrzeb rynku. W Krakowie na linii AGH – PNiG Kraków funkcjonowało to przez lata znakomicie. Jedną, nieprzemyślaną decyzją polityczną wszystko to dziś wyrzucamy do kosza. Decyzjami obecnie rządzących z branży gazowniczej wypycha się dziś fachowców, a wprowadza do niej ludzi z klucza politycznego” – mówił poseł Edward Czesak, absolwent AGH.
Poseł Czesak ostrzegał, że to, co się dzieje obecnie w spółce, w tym szczególnie likwidacja majątku oraz zwalnianie najwyższej klasy specjalistów od poszukiwania zasobów paliw, zakrawa na sabotaż gospodarczy. Oznacza w istocie zaprzeczenie słów Donalda Tuska o coraz większej roli bezpieczeństwa energetycznego. „Niestety szkoda, że to tylko deklaracje, ponieważ działania dotyczące likwidacji firmy poszukiwawczej przeczą temu.” – zakończył małopolski parlamentarzysta.
Posłowie przypomnieli zorganizowaną kilkanaście dni temu konferencje pracowników Exalo Drilling oraz środowisk naukowych z Krakowa (profesorowie AGH) w siedzibie spółki przy ul Lubicz w Krakowie. Obecnie budynek ten wystawiony został sprzedaż.
Wyprzedaż majątku i przeniesienie siedziby spółki do Wielkopolski to kolejny przykład tzw. zwijania się Małopolski – zauważył poseł Adamczyk. Zwrócił uwagę, ze pod rządami PO PSL z Krakowa i Małopolski, przy zadziwiająco biernej postawie posłów PO wyprowadzane są przedsiębiorstwa, wyprzedawane spółki (np. PKL), likwidowane placówki poczty czy policji. Dodatkowo szczególnie tu, przy budowie autostrady A4, mieliśmy do czynienia z licznymi bankructwami polskich firm, które zostały oszukane pracując przy projektach nadzorowanych przez rząd. „To ewenement i skandal w skali Europy.” – podsumowywał wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury.
Źródło: Prawo i Sprawiedliwość