Polskie instytucje zabiegają o utworzenie NATOwskiego programu DIANA, który wesprze rozwój technologii podwójnego zastosowania

9 października 2023, 12:45 Alert

Akademia Górniczo Hutnicza i Krakowski Park Technologiczny starają się o utworzenie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO. Wesprze to rozwój polskich nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania.

Akademia Górniczo Hutnicza (AGH) i Krakowski Park Technologiczny (KPT) chcą doprowadzić do utworzenia w Krakowie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic). Zapewni on akcrozwoju nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania, które wzmocnią bezpieczeństwo NATO.

Będzie to szansa na wsparcie polskiego sektora obronności, poprzez jego modernizację oraz rozwój firm w obszarze nowych technologii, które wesprą zarówno rynek cywilny jak i wojskowy. Akceleracja biznesowa ma być domeną KPT a technologiczna, wraz dostępem do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej, AGH. Program Diana zapewni wsparcie NATO, ułatwi komercjalizację technologii i szybsze przyjęcie przez członków NATO. DIANA obejmuje 12 akceleratorów w różnych krajach NATO i ponad 90 centrów testowych.

Gościem inauguracji roku akademickiego AGH był dyrektor DIANA profesor Deeph Chana.

– Zależy nam na wypracowaniu trwałych rozwiązań, które będą służyły społeczeństwom i uczynią nasz świat lepszym i bezpieczniejszym. Podobnie jak Kopernik przedefiniował postrzeganie świata także nam zależy na nowym zrozumieniu tego czym jest bezpieczeństwo. W związku z tym pragniemy przedefiniować pojęcie bezpieczeństwa. Z tym właśnie przychodzimy do świata akademickiego w ramach programu DIANA, który powstał z myślą o budowaniu całej generacji uczelni, firm, startupów, pracujących wspólnie nad nowymi rozwiązaniami w sposób kompleksowy – powiedział profesor Deeph Chana.

– W dołączeniu do programu DIANA pokładamy ogromne nadzieje. Dla naszej uczelnianej społeczności to szansa na wzmocnienie i rozwój kluczowych obszarów badawczych. Wsparcie merytoryczne, mentoring ekspertów rynkowych są także nieocenione w tym przedsięwzięciu. Jednocześnie mamy poczucie, że jesteśmy gotowi wnieść do programu DIANA najbardziej innowacyjne rozwiązania powstające w murach naszej uczelni. Będziemy także zachęcać naszą kadrę naukową, studentów i uczelniane spin offy do udziału w tzw. „wyzwaniach” programu DIANA, w ramach których mogłyby testować i doskonalić powstające rozwiązania technologiczne w najlepszych i najbardziej zaawansowanych centrach badawczych i akceleratorach w krajach należących do NATO – podkreślił rektor AGH profesor Jerzy Lis.

– Krakowski Park Technologiczny od lat w swoich działaniach kieruje się misją publiczną. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić ważniejszy obszar działalności niż wykorzystanie nowych technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa Polski oraz całego Paktu Północnoatlantyckiego. W KPT bardzo ważne są dla nas działania ukierunkowane na współpracę i realizację projektów pomiędzy nauką a biznesem, dlatego też tworzymy konsorcja z małopolskimi uczelniami, tak jak w tym przypadku z AGH. Zarówno ta współpraca, jak i wieloletnie doświadczenie w pracy z bardzo wymagającymi sektorami przemysłu stanowią doskonałe przygotowanie do realizacji projektu DIANA. To wszystko pozwala nam nie tylko identyfikować nowe technologiczne możliwości, ale także skutecznie wdrażać je w praktyce. Dlatego cieszę się, że NATO inwestując w innowacje patrzy także w naszym kierunku – dodał prezes KPT Tadeusz Zaremba.

Nabór do pilotażowej edycji akceleratora DIANA został uruchomiony w czerwcu tego roku. Udział w akceleratorze jest nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Akademia Górniczo Hutnicza / Marcin Karwowski

Polskie Elektrownie Jądrowe i AGH w Krakowie będą współpracować przy narodzinach atomu