Agrounia i aktywiści klimatyczni łączą siły w dobie kryzysu energetycznego

25 października 2022, 12:30 Alert

Inicjatywa Wschód złożona z aktywistek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Agrounia będą protestować 28 października o godzinie 18.00 w Warszawie przeciwko brakowi odpowiednich działań na rzecz walki z kryzysem energetycznym. Krytykują brak opodatkowania nadmiarowych zysków spółek i blokadę Odnawialnych Źródeł Energii.

Dominika Lasota. Fot. Antoni Iwańczuk.
Dominika Lasota. Fot. Antoni Iwańczuk.

– Działacze ogłosili zamiar wspólnego protestowania pod hasłem Strajku Kryzysowego w ten piątek, od godz. 18.00 w centrum Warszawy. Obwiniają rządzących za aktualne kryzysy i żądają działań – opodatkowania nadprogramowych zysków koncernów energetycznych, sprawiedliwej transformacji i odblokowania rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także końca sprowadzania surowców energetycznych z Rosji i innych dyktatur – czytamy w komunikacie tych organizacji. Do organizatorek Strajku Kryzysowego, Wiktorii Jędroszkowiak i Dominiki Lasoty z ruchu klimatycznego i inicjatywy WSCHÓD, dołączył dziś Michał Kołodziejczak z Agrounii. Ich zdaniem całkowitą winę za brak węgla, inflację, drożyznę ponosi rząd PiS i lata zaniedbań poprzedników. Jędroszkowiak i Lasota działają także w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, który nie jest jednak związany z akcją z Kołodziejczakiem.

Rząd pozbawi spółki energetyczne nadmiarowych przychodów poprzez algorytm finansujący mrożenie cen energii w ramach nowej ustawy przyjętej w ostatnim czasie przez Sejm. Wciąż jednak nie doszło do liberalizacji ustawy odległościowej ograniczającej rozwój lądowej energetyki wiatrowej.

Wojciech Jakóbik

Lasota: Mierzymy się z kryzysem, a nasi politycy uciekają (ROZMOWA)