Krysiński: Airbus Group uruchomi produkcję foteli śmigłowcowych dla Airbus Helicopters w Łodzi

1 marca 2016, 13:00 Innowacje
Samolot

Otwarcie fabryki Azura Polska wciela w życie inwestycje w Polsce. W zakładzie będą produkowane części do samolotu A350. Biuro projektów Airbus Helicopters wraz z Politechniką Łódzka pracują nad fotelami lotniczymi nowej generacji, które będą produkowane przez Azurę Polska. -Współpraca zaowocuje rozszerzaniem zaangażowania inwestycyjno-produkcyjnego Airbus Group bezpośrednio lub przy współpracy z partnerami, w tym rozwojem bazy zaufanych poddostawców w Polsce – powiedział Tomasz Krysiński, wiceprezes ds. Badań i Innowacji w Airbus Helicopters.

Airbus Group przyznaje kolejny projekt produkcyjny nowej fabryce Azura Polska w Łodzi. Otwarcie fabryki Azura Polska wciela w życie inwestycje w Polsce. W zakładzie będą produkowane części do samolotu A350.
Biuro projektów Airbus Helicopters wraz z Politechniką Łódzka pracują nad fotelami lotniczymi nowej generacji, które będą produkowane przez Azurę Polska. Łódź, Polska, 1. marca 2016 r. – Azura Polska, oddział biznesowy Nimrod Group, oficjalnie otworzyła swoją siedzibę i zakład produkcyjny w Polsce.

Wydarzenie poprzedziło przyznanie wieloletniego, wartego 45 mln dolarów kontraktu przez Airbus i Stelia Aerospace w lipcu 2015 r. na seryjną produkcję elementów metalowych do samolotu A350. Nowo otwarty zakład może wkrótce szybko się rozwinąć dzięki innemu projektowi produkcyjnemu Airbus Helicopters. Nowy projekt zakłada prace rozwojowe i produkcję innowacyjnych foteli lotniczych będących obecnie na etapie badań prowadzonych wspólnie przez biuro projektowe Airbus Helicopters w Łodzi i Politechnikę Łódzką.

Założeniem dla projektu jest rozwój, zaprojektowanie, certyfikacja i produkcja foteli nowej generacji, które zapewnią większe bezpieczeństwo na wypadek uderzenia, w porównaniu z dostępnymi fotelami. Zgodnie z planem prace rozwojowe nad wdrożeniem projektu i testy nowych foteli powinny zakończyć się w 2016 r., a ich produkcja zostałaby uruchomiona w łódzkiej fabryce w 2017 r. Fotele produkowane przez Azurę Polska mają szansę trafić do wszystkich śmigłowców produkowanych przez Airbus Helicopters.

Uruchamiając fabrykę Azura Polska w Łodzi, Nimrod Group wspiera strategię rozwoju biznesowego Airbus Group w Polsce. To Airbus Helicopters zaprosił Azurę Polska do dołączenia do swojego przemysłowego centrum w Łodzi, które obejmie także linię pełnego montażu śmigłowców Caracal. Łódź jest już siedzibą biura projektowego Airbus Helicopters utworzonego w lutym 2015 r. W związku z realizacją kontraktu na produkcję Caracali w Polsce Airbus Helicopters przewiduje stworzyć 1250 bezpośrednich i 2000 pośrednich miejsc pracy, dlatego zaprasza swoich dostawców, aby przyłączyli się do strategii inwestowania w Polsce. Strategia budowania współpracy firmy Airbus Group z polskimi zakładami nie opiera się tylko na jednorazowym kontrakcie, lecz na stworzeniu zintegrowanego systemu kreowania nowych, innowacyjnych produktów, i ich produkcji z przeznaczeniem dla rynków zbytu w ramach Airbus Group i jej międzynarodowych kontrahentów.

Również inni partnerzy i dostawcy Grupy Airbus gotowi są realizować produkcję w Polsce. Równocześnie strategia ta zakłada rozwój współpracy z polskimi uczelniami w Warszawie, Łodzi, Radomiu, Gdańsku, a w przyszłości z kolejnymi (m.in. w Bydgoszczy, Dęblinie), koordynowanej przez biuro projektowe Airbus Helicopters w Łodzi. „Realizacja kontraktu śmigłowcowego zakłada uruchomienie produkcji elementów i podzespołów do śmigłowców Caracal w Łodzi, Dęblinie i innych miastach w Polsce. Przede wszystkim jednak zaowocuje rozszerzaniem zaangażowania inwestycyjno-produkcyjnego Airbus Group bezpośrednio lub przy współpracy z partnerami, w tym rozwojem bazy zaufanych poddostawców w Polsce”, powiedział Tomasz Krysiński, wiceprezes ds. Badań i Innowacji w Airbus Helicopters.

„Inwestycje w badania i rozwój w Polsce będą systematycznie rosnąć, aż do poziomu 200 mln euro rocznie. W efekcie tych działań powstanie znacznie więcej miejsc pracy niż 3250 przewidzianych w offsecie. Zatrudnienie obejmie również miejsca pracy poza fabryką Caracali w Łodzi, bo te stanowią zaledwie jedną dziesiątą planowanego zaangażowania w Polsce”, dodał Krysiński.

Źródło: Airbus Group