Energetyka

Rusza III edycja Akademii Wodorowej Orlen

Uczestnicy Akademii Wodorowej Orlen fot. Grupa Orlen

Orlen zainicjował kolejną edycję Akademii Wodorowej, w której do połowy roku weźmie udział 30 studentów i absolwentów różnych uczelni wyższych. Program obejmuje zajęcia w kilku miastach Polski, a jego uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć funkcjonowanie instalacji do produkcji wodoru. Celem inicjatywy jest rozwój kompetencji młodych specjalistów i kształcenie kadr dla sektora paliw alternatywnych.

W tegorocznej edycji uczestniczą studenci i absolwenci m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej, Koszalińskiej i Gdańskiej, a także Uniwersytetu w Warwick (Wielka Brytania). Reprezentują kierunki takie jak energetyka wodorowa, elektroenergetyka czy ekonomia.

– Wodór odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej, co wymaga nie tylko odpowiedniej infrastruktury, ale także wykwalifikowanych specjalistów. Akademia Wodorowa, dzięki współpracy z partnerami, stała się istotnym elementem edukacji młodych talentów. Dwie poprzednie edycje to ponad 200 godzin wykładów, zaangażowanie 120 ekspertów i liczne wizyty studyjne. Przed nami intensywne cztery miesiące – mówi Marcin Wasilewski, Członek Zarządu ds. Technologii Orlen.

Program obejmuje dziewięć weekendowych zjazdów, które odbędą się m.in. w siedzibach ORLEN w Płocku i we Włocławku, na Politechnice Gdańskiej oraz w firmach współpracujących, takich jak Emerson, Toyota (Wałbrzych) i PESA. Oprócz wykładów akademickich uczestnicy wezmą udział w zajęciach praktycznych, zdobywając wiedzę o technologii wodorowej i jej zastosowaniach.

Rozwój wodoru elementem strategii

Rozwój infrastruktury wodorowej stanowi kluczowy element strategii Orlen. Firma realizuje projekty współfinansowane przez Unię Europejską, w tym Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland. W ich ramach w 2024 roku uruchomiono stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach, a w pierwszym kwartale 2025 roku planowane jest otwarcie kolejnej w Wałbrzychu. ORLEN posiada również dwie ogólnodostępne stacje wodorowe w Czechach.

Do 2030 roku koncern zamierza stworzyć sieć ponad 100 stacji w Polsce, Czechach i na Słowacji, obsługujących transport indywidualny, publiczny oraz towarowy. Wodór będzie pochodził z europejskich hubów, wykorzystujących odnawialne źródła energii i nowoczesne instalacje do przetwarzania odpadów. Według strategii przyjętej w styczniu, do 2035 roku Orlen planuje roczne zużycie około 350 tysięcy ton odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru, pochodzącego zarówno z własnej produkcji, jak i importu.

Piotr Brzyski

Orlen został doceniony za dbanie o środowisko


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X