Akcje KGHM warte najwięcej w historii

7 stycznia 2021, 17:45 Alert
Sierra Gorda fot. KGHM
Sierra Gorda fot. KGHM

Cena miedzi na światowych rynkach osiągnęły maksima widziane ostatnio 8 lat temu. To zaowocowało jednocześnie rekordową wartością akcji polskiego giganta miedziowego KGHM. Spółka nie tylko przebiła historyczną wartość 200 zł za akcję, ale wyśrubowała ten wynik to poziomu 214,40 zł przy zamknięciu warszawskiej giełdy.

Rekord

Notowania KGHM wyszły w czwartek po raz pierwszy w historii przeskoczyły 200 zł. W ciągu dnia osiągnęły poziom nawet ponad 215 zł za akcję, kształtując się przy zamknięciu giełdy na poziomie 214,40 zł. Od wiosennego załamania, akcje KGHM zdrożały już o ponad 250 procent. Wartość spółki jest obecnie wyceniana na rekordowe 43 mld zł.

Warto więc zwrócić uwagę, że pierwszy raz od ośmiu lat ceny miedzi w Londynie znalazły się powyżej 8 tys. dol. za tonę. Kontrakty terminowe na miedź z dostawą w marcu wzrosły o 0,3 procent do 3,652 dol., za funt na giełdzie Comex, przekraczając blisko ośmioletni rekord ustanowiony w grudniu.

https://twitter.com/ChludzinskiM/status/1347217856396730368

Co przyczyniło się na taki wyniki?

Na rosnące notowania KGHM złożyły się co najmniej trzy czynniki. Rynki oczekują poprawy koniunktury po akcji szczepień przeciw koronawirusowi, które ruszyły na całym świecie. Jednocześnie światowe dane za 2020 rok, pokazują rosnącą sprzedaż pojazdów elektrycznych, na które popyt będzie nadal rósł w tym roku. Miedź to jeden z podstawowych surowców do produkcji baterii pojazdów elektrycznych. Jednocześnie Chiny, jeden z największych na świecie konsumentów miedzi na tle innych rynków, ma się coraz lepiej, a produkcja przemysłowa powoli idzie do góry. Ponadto, w kraju będącym jednym z największym producentów miedzi na świecie, czyli w Chile, liczba przypadków koronawirusa drastycznie wzrosła po okresie świątecznym osiągając poziom widziany ostatnio w czerwcu 2020 roku. KGHM jest jednym z udziałowców projektu Sierra Gorda właśnie w Chile. Jednocześnie wczoraj na Kapitolu ostatecznie zatwierdzono wyniki amerykańskich wyborów. Nowy prezydent USA Joe Biden w polityce energetycznej USA chce w większym stopniu postawić na energetykę wiatrową i słoneczną, której jednym z podstawowych komponentów jest miedź. Popyt na ten surowiec może więc jeszcze wzrosnąć.

Bartłomiej Sawicki

Chludziński: KGHM inwestuje w OZE, rozważa gaz (ROZMOWA)