Firmy sektora łupkowego w USA zostały oskarżone o zmowę cenowa na rzecz ograniczenia podaży i podniesienia cen na stacjach. Z nieznanych przyczyn nie podnosili wydobycia w kryzysie energetycznym.
Exxon Mobil, Occidental Petroleum i Diamondback Energy znalazły się wśród firmy przeciwko którym zostały złożone pozwy w sprawie możliwości skoordynowanego ograniczenia podaży ropy łupkowej w celu podniesienia cen paliw na stacjach.
USA wydobywają ropę w dużej mierze ze złóż niekonwencjonalnych, w tym łupkowych, dzięki którym stały się eksporterem tego surowca potrzebnego do wytwarzania paliw jak diesel czy benzyna.
Financial Times informuje o co najmniej dziesięciu pozwach w sprawie możliwej zmowy cenowej z najbardziej spektakularnym przykładem sporu z Scottem Sheffieldem, prezesem Pioneer Natural Resources oskarżonego przez Federalną Komisje Handlu o próbę dostosowania swej polityki wydobywczej do ograniczeń stosowanych przez kartel OPEC w celu podniesienia ceny na stacjach.
Komisja zastanawia się dlaczego producenci łupkowi nie zareagowali na drożyznę czasu kryzysu energetycznego w Europie wzrostem podaży ropy. Istnieje podejrzenie celowego ograniczenia podaży w celu maksymalizacji zysku kosztem klienta. Pioneer odrzuca te zarzuty, a spodziewane są kolejne pozwy.
Financial Times / Wojciech Jakóbik