W Albanii ruszyła budowa Gazociągu Transadriatyckiego

4 października 2016, 07:15 Alert

Rozpoczęto budowę albańskiego odcinka Gazociągu Transadriatyckiego (TAP), poprzez który do Europy będzie trafiał azerski gaz. W uroczystej ceremonii rozpoczęcia budowy wziął udział premier Albanii Edi Rama, minister energetyki oraz przemysłu Damian Gijknuri i prezes konsorcjum TAP Ian Bradhsaw.

Albański premier podkreślił znaczenie realizacji tego projektu dla jego kraju. Zwrócił uwagę na to, że jest to jedna z największych inwestycji zagranicznych, która pozytywnie wpływa na rozwój sektora energetycznego Albanii i przyczynia się pobudzania kolejnych inwestycji.
Już wcześniej Edi Rama mówił, że TAP może wzmocnić rolę Tirany na europejskim rynku energetycznym. Ponadto podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w połowie lutego stwierdził, iż Tirana jest gotowa stać się łącznikiem między Bałkanami a europejskim rynkiem energetycznym.

Spawanie gazociągu. fot. Gazprom
Spawanie gazociągu. fot. Gazprom

Projekt TAP zakłada dostarczenie gazu ziemnego z granicy turecko-greckiej do Włoch. Ma on odbierać gaz azerski ze złóż Szach Deniz II przez Gazociąg Transanatolijski (TANAP), mający powstać w Turcji, i który w założeniu ma przechodzić przez terytorium Albanii. To projekty Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską, które mogą stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji.

The Baltic Course/Piotr Stępiński