AlertWszystko

Dogoniliśmy Europę | Problemy polskich łupków | Niemiecka kolej na polskich drogach

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

EEC 2013. Budownictwo infrastrukturalne – kontynuacja z modyfikacjami

(www.wnp.pl)

W planach inwestycji infrastrukturalnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 znajdą się projekty, które były już wcześniej określone i do czego zobowiązują Polskę umowy międzynarodowe, w tym ujęte programami unijnymi, typy TEN-T. Ale zostaną też wprowadzone nowe zadania, które korygują wcześniejsze plany i lepiej mają odpowiadać zmieniającym się potrzebom społecznym i gospodarki.

EEC 2013. Porty lotnicze w Polsce – dogoniliśmy Europę

(www.wnp.pl)

Debata panelowa pod hasłem „Transport i infrastruktura lotnicza w Europie i w Polsce” w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozwiała wątpliwości co do motywów inwestowania w infrastrukturę lotniskową. Inwestycje te w ostatnich latach pozwoliły dogonić Europę pod względem standardu obsługi ruchu lotniczego – przekonywali uczestnicy debaty. Wskazano trendy i szanse rozwojowe, aspiracje i zagrożenia.

Problemy polskich łupków

(Rzeczpospolita)

Bartosz Wiśniewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przekonuje, że najważniejszymi problemami rodzącej się w Polsce branży łupkowej są: trudniejsza geologia niż w USA, zapóźnienie technologiczne oraz brak odpowiedniego prawa. Przez nie inwestorzy nie mogą oszacować skali ryzyka ewentualnej inwestycji łupkowej w naszym kraju.

Port lotniczy Katowice: z myślą o Cargo City

(www.wnp.pl) Inwestycje w infrastrukturę lotniczą w ostatnich latach były racjonalne i pozwoliły dogonić Europę pod względem standardu obsługi ruchu lotniczego – przekonywali uczestniczy debaty „Transport i infrastruktura lotnicza w Europie i w Polsce” zorganizowanej w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Piechociński o rosyjskim prądzie: Skąd ta ciekawość?

(RMF FM)

W rozmowie z reporterem radia minister gospodarki Janusz Piechociński unikał odpowiedzi na pytanie czy Polska zgodziła się już na import energii elektrycznej z obiektu atomowego powstającego w Obwodzie Kaliningradzkim. Oficjalne negocjacje na ten temat trwają. Prowadzą je PSE. Zdaniem przedstawicieli INTER RAO JES Polacy zgodzą się na takie rozwiązanie. Piechociński nie potwierdza ani nie zaprzecza – unika odpowiedzi.

Nowe TSI „Wagony towarowe”

(www.utk.gov.pl)

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie nr 321/2013, wprowadzającego nową Techniczną Specyfikację Interoperacyjności w zakresie podsystemu „Wagony towarowe” (TSI WAG). Zgodnie z art. 2 rozporządzenia, dokument będzie miał zastosowanie do wagonów poruszających się z prędkością do 160 km/h i o nacisku maksymalnym 25 t na oś. W odróżnieniu od obowiązującego TSI, geograficzny zakres stosowania nowej specyfikacji został rozszerzony na całą sieć kolejową UE.

Pięć firm w dialogu konkurencyjnym na elektrociepłownię w Olsztynie

(PAP)

Zarząd MPEC w Olsztynie ostatecznie wybierze partnera do budowy elektrociepłowni. Decyzja zapadnie w pierwszym kwartale 2014 roku, w oparciu o koncepcje przedstawione przez firmy-kandydatów. Wśród nich znalazły się POSCO Engineering & Construction, Abeinsa Ingeniería y Construcción Industrial, konsorcjum z udziałem NDI, NDI Hotel Management i Besix Group, Strabag i konsorcjum firm Dalkia Term, Dalkia Poznań i Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni.

Furgalski: Cięcia połączeń KŚ to porażka

(www.rynek-kolejowy.pl)

– Kolej mówi: pasażerowie macie busy – mówi o planach Kolei Śląskich Adrian Furgalski. Nie takie działania wyobrażał sobie, zarysowując z innymi ekspertami program naprawczy przewoźnika. Pasażerowie są też załamani podwyżkami cen biletów – dla niektórych wzrosną prawie dwukrotnie.

KE przywraca backloading do agendy

(wnp.pl)

Komisja Europejska wskazuje, że „nadmiar” pozwoleń na emisję CO2 w obiegu może doprowadzić do załamania systemu handlu emisjami. Ponownie postuluje zastosowanie backloadingu, czyli sztucznego podwyższenia cen pozwoleń poprzez wycofanie części z nich z obiegu. To rozwiązanie zostało już raz odrzucone, m.in. dzięki lobbingowi polskich euro parlamentarzystów.

Niemiecka kolej na polskich drogach

(www.rynek-kolejowy.pl)

Zgodnie z lutowymi informacjami agencji Reuters, koncern Deutsche Bahn przejął wschodnią dywizję przewoźnika autobusowego Veolia Transdev. Głównym rynkiem ekspansji autobusów z logo Arriva DB będą Polska, Słowacja i Czechy.

Minister środowiska: na szczycie klimatycznym w Warszawie chcemy globalnego porozumienia. Ma ono zastąpić Protokół z Kioto

(Newseria.pl)

Polska jako gospodarz światowej konferencji klimatycznej (tzw. COP19), która odbędzie się w listopadzie tego roku w Warszawie, zamierza skupić się na dyskusjach związanych z ograniczeniem emisję dwutlenku węgla. Chce przede wszystkim wynegocjowania nowego, globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych i zahamowania wzrostu średniej temperatury na świecie. Minister zapowiada, że to będą bardzo trudne negocjacje. Nowe porozumienie w 2020 roku miałoby zastąpić Protokół z Kioto.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X