ENERGETYKA
3Legs Resources zadowolona z wyników testów odwiertów na Pomorzu
(CIRE)
Firma 3Legs Resources poinformowała o wynikach prac poszukiwawczych prowadzonych w dwóch odwiertach w okolicach Lęborka. W jej ocenie są one obiecujące. Jak ocenia prezes 3Legs Resources Kamlesh Parmar, wyniki testów odwiertu Łebień LE-2H są bardzo obiecujące i firma zamierza kontynuować dalsze odwierty. Również w przypadku odwiertu Strzeszewo LE1, gdzie nie udało się uzyskać przepływów gazu na satysfakcjonującym poziomie, prezes deklaruje kontynuację prac.
Bezpieczeństwo górników najważniejsze dla Janukowycza
(UKRINFORM/SEBASTIAN CIASTOŃ)
Bezpieczeństwo górników musi stać się priorytetem nie tylko dla państwa ale także dla kierownictwa wszystkich spółek węglowych – oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w trakcie uroczystości związanych ze świętem górników w Doniecku. W swoim przemówieniu Janukowycz podkreślił odpowiedzialność państwa za zwiększanie bezpieczeństwa pracy pod ziemią. Do tego celu – zdaniem ukraińskiego prezydenta – należy wykorzystać wszystkie dostępne obecnie na rynku innowacje i technologie.
Spadek eksportu rosyjskiej ropy
(ENERGIA NEWS/JOANNA DOBOSZ)
W pierwszym półroczu 2013 roku Rosjanie zanotowali spadek eksportu ropy naftowej – o 2,5 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Informację padała agencja informacji gospodarczej Prime. Eksport rosyjskiej ropy od stycznia do czerwca 2013 roku wyniósł 115,8 mln ton. Jak informuje centralny zarząd kompleksu paliwowo-energetycznego Rosji (CDU TEK) w okresie od stycznia do czerwca tego roku w kraju wzrosło wydobycie ropy i kondensatu gazowego o 0,8 procent w odniesieniu do analogicznego okresu 2012 roku. Rosyjskie Ministerstwo Energetyki prognozuje, że do 2020 roku wielkość wydobycia ropy naftowej w Rosji będzie wynosić około 505-510 mln ton rocznie.
Rosnieft i Exxon Mobil podsumowują projekty na Dalekim Wschodzie
(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Firmy przyznają, że najbardziej efektywna działalność w tamtym regionie to wydobycie gazu ziemnego. W przyszłym roku planują zakończyć prace projektowe budowy terminala LNG na Dalekim Wschodzie. Dyrektor Rosnieftu Igor Sieczyn przyznał, że będzie to najtańsza metoda na przetransportowanie skroplonego surowca i jego sprzedaż na rynkach światowych. Pierwsze dostawy do Azji mogą popłynąć w 2018 roku. Szwajcarska firma Vitol podpisała już umowę gazową z Rosnieftem na dostawy LNG z tego regionu.
TAP pomoże Grecji w walce z kryzysem
(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Dostawy gazu z Azerbejdżanu świadczone za pomocą projektowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) pomogą Grecji w walce z kryzysem – twierdzą dziennikarze Forbesa. Według nich dostawy wpłyną na wzrost gospodarczy i wprowadzą do niej około 1,5 mld euro. Grecy wciąż szukają źródeł pokrycia dziury budżetowej, której nie wypełnił duży program prywatyzacyjny. Brakuje im około miliarda euro.
Iran i Rosjan chcą wznowienia rozmów z ONZ w sprawie programu atomowego
(ITAR-TASS/SEBASTIAN CIASTOŃ)
Moskwa i Teheran dążą do szybkiego wznowienia rozmów w sprawie irańskiego programu jądrowego – informuje agencja prasowa Itar-Tass powołując się na oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W trakcie rozmowy telefonicznej pomiędzy ministrem Ławrowem i jego irańskim odpowiednikiem Mohammadem Zarifi obie strony wyraziły konieczność skutecznego rozwiązania kwestii budzących zastrzeżenia ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przedmiotem rozmów obu ministrów były również sprawy związane z sytuacją na Biskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Syrii i Egipcie.
Senator chce zablokować budowę terminala LNG koło Nowego Jorku
(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Liberty Natural Gas zwróciło się do władz federalnych o zgodę na budowę terminala LNG niedaleko Nowego Jorku i New Jersey. Republikańska senator Jennifer Beck przedstawiła rezolucję blokującą zgodę na realizację projektu o nazwie Port Ambrose LNG ze względów ekologicznych. Wskazuje, że wpłynie on negatywnie na rybołówstwo, turystykę i odbudowę regionu po huraganie Sandy.
INFRASTRUKTURA
Polska kolej bez kas biletowych
(www.nakolei.pl/kolejoweabsurdy.pl)
Na co najmniej 130 stacjach i przystankach, na których zatrzymują się pociągi PKP Intercity, nie ma kas, w których można kupić bilety na połączenia tego przewoźnika. O samorządowych przewoźnikach lepiej nie wspominać – w ich przypadku dworców bez kas jest ponad tysiąc. Tak złej sytuacji nie było nigdy. Kolej, zamykając kolejne kasy, zamyka się przed pasażerami. Kto jeszcze nabierze się na to, że PKP zmienia się… dla nas?
Niezapewnienie pasażerom odpowiedniej higieny – prezes UTK wszczyna postępowanie wobec Kolei Wielkopolskich
(www.utk.gov.pl)
Prezes UTK wszczął postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia przez Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., zakazu stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym polegających na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi.
Wszczęcie spowodowane jest praktyką przewoźnika, który w okresie zimowym zamykał toalety w pojazdach kolejowych SA 132 i SA 134.
Koniec remontu drogi startowej na Lotnisku Chopina
(www.lotnisko-chopina.pl)
Na Lotnisku Chopina zakończył się remont dłuższej drogi startowej DS3 (15/33). Ruch samolotów wrócił do normy. Remont rozpoczął się 22 kwietnia i zgodnie z kontraktem miał trwać do 2 września. Pomimo niesprzyjającej pogody, m.in. intensywnych opadów deszczu na przełomie maja i czerwca, roboty posuwały się jednak bardzo szybko i udało się je zakończyć przed terminem.
Nowe idee biznesowe Etihad
(www.prtl.pl)
W artykule opublikowanym 13.08.2013 zatytułowanym Etihad inwestorem strategicznym dla PLL Lot skoncentrowaliśmy się na próbie oceny skutków, jakie dla LOT-u miałoby pozyskanie tego inwestora strategicznego. Warto jednak spojrzeć bardziej ogólnie na niektóre koncepcje biznesowe tej linii, które jej prezes James Hogan określa, jako rewolucyjne. Stara się ona uzyskać status przewoźnika globalnego tworząc poprzez mniejszościowe udziały własnościowe „swoją rodzinę linii lotniczych”.
Rzeszów: Amsterdam i Gdańsk – bezpośrednie połączenia w sezonie zimowym
(www.prtl.pl)
Od początku sezonu zimowego 2013/14, dzięki zmianom jakie zajdą w siatce połączeń linii lotniczej Eurolot, przed pasażerami z Podkarpacia otwierają się dwie nowe możliwości podróżowania bezpośrednio z rzeszowskiego lotniska. Pierwszą z nich jest przelot z Rzeszowa do Amsterdamu, który będzie możliwy w każdą niedzielę, począwszy od 27 października br.
Airberlin: 10.000 dodatkowych biletów na przedłużenie lata
(www.prtl.pl/airberlin)
Między 15 a 20 sierpnia, airberlin oferuje swoim pasażerom 10.000 dodatkowych biletów na powrotne loty do Berlina w cenie 379 zł, na okres podróży od 1 października 2013 r. do 28 lutego 2014 r. Kto pragnie przedłużyć sobie lato, może również zarezerwować loty z Gdańska, Krakowa i Warszawy przez Berlin do takich destynacji jak Palma de Mallorca, Alicante, Ibiza czy Miami i Floryda w Stanach Zjednoczonych.
Airberlin: ponad 3,4 mln pasażerów w lipcu 2013
(www.prtl.pl/airberlin)
W lipcu br. niemieckie linie airberlin przewiozły ponad 3,4 mln pasażerów, odnotowując wysokie wykorzystanie oferowania na poziomie 86,62%. W ramach przeprowadzanego planu optymalizacji lotów, oferowanie airberlin w ASK zostało zmniejszone o 3,8% do 6,005 mld. (2012: 6.242 mld). Przewozy mierzone wskaźnikiem RPK spadły o 4,7% do 5.202 mld (2012: 5.459 mld).
Znowu kłopoty 787 LOTu – w Chicago
(www.aeronews.pl)
Kłopotów z Boeingiem 787 Polskich Linii Lotniczych LOT ciąg dalszy. Tym razem samolot nie wyleciał w rejs powrotny z Chicago do Warszawy. Po przylocie z Warszawy załoga wygenerowała raport, na podstawie którego podjęto decyzje o konieczności przeprowadzenia dodatkowego przeglądu; w Boeingu pojawiły się problemy z „przewodem kontroli poziomu wody”.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak