Rosyjskie gazociągi niezależne od prawa UE? | Nowe drogi do Czech i Słowacji | 777 do Kanady

27 kwietnia 2013, 08:34 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert:

Rosyjskie gazociągi mogą zostać wyłączone spod reżimu trzeciego pakietu energetycznego

(EBE)

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak i komisarz ds. energetyki Unii Europejskiej Gunther Oettinger podpisali dokument o współpracy energetycznej między Rosją a UE do 2050 roku. Na jego mocy w przyszłości Nord Stream oraz South Stream mogą zostać wyłączone z zasad antymonopolowych prawa energetycznego Unii Europejskiej.

Nowe połączenia drogowe z Czechami i Słowacją

(MTBiGM)

– Podpisałem z ministrem transportu Słowacji deklarację na temat budowy drogi ekspresowej i połączenia po słowackiej stronie do przejścia granicznego w Zwardoniu (Zwardoń-Skalite S69/R11). My, po stronie polskiej w dużej mierze swoją robotę mamy wykonaną. Po stronie czeskiej będzie budowa droga do przejścia granicznego w Lubawce. Dlatego już w tym roku jesteśmy gotowi ogłaszać przetargi na budowę S3 Legnica – Lubawka. – powiedział minister transportu Sławomir Nowak.

Dworzec Kłodzko Główne otwarty po modernizacji

(MTBiGM)

Po trwającym niemal rok remoncie, 25 kwietnia br. otwarto dla podróżnych dworzec Kłodzko Główne w woj. dolnośląskim. Koszt inwestycji wyniósł prawie 4 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa oraz środków własnych PKP SA. Głównym celem modernizacji była poprawa estetyki, komfortu korzystania z obiektu przez podróżnych, a także zapewnienie bezpieczeństwa na dworcu m.in. dzięki zainstalowaniu nowoczesnego monitoringu. Renowacji poddano elewację neoklasycystycznego budynku, który powstał w 1874 r.

Po przerwie majowej posiedzenie zespołu energetycznego

(PAP)

6.05.2013 odbędzie się spotkanie rządowego zespołu energetycznego pod przewodnictwem Janusza Piechocińskiego. Uczestnicy poruszą sprawę memorandum o budowie gazociągu Jamał II podpisanego przez EuroPol Gaz i Gazprom. Wywołała ona chaos komunikacyjny w rządzie.

Szybciej koleją w Kujawsko-pomorskiem

(PKP)

Podróż koleją między największymi miastami województwa – Bydgoszczą, Toruniem, Grudziądzem, Inowrocławiem – będzie krótsza. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na rewitalizację kolejnej linii: Inowrocław – Toruń – Jabłonowo Pomorskie. Za dwa lata pociągi tą trasą pojadą po nowych torach z prędkością 120 km/h. Umowa na rewitalizację trasy podpisana została z firmą NDI SA na kwotę 201 mln 512 tys. 335,25 zł netto.

Ceny energii uderzą w gospodarkę

(Rzeczpospolita)

Mateusz Pawlak pisze, że z raportu przedstawionego podczas konferencji GLOBSEC2013 wynika, że polityka klimatyczna UE jest nie do utrzymania, jeżeli wspólnota ma zamiar zwiększać konkurencyjność jej gospodarek. Cele klimatyczne wpłyną na wzrost cen energii elektrycznej a tym samym znacznie zmniejszą konkurencyjność unijnego przemysłu.

Ryanair na Okęciu do 2 września

(www.ryanair.com)

Ryanair, największa ultra-tania linia lotnicza w Europie, potwierdziła, że będzie nadal obsługiwać swoje loty do /z warszawskiego lotniska Chopina do 2 września 2013 r., podczas gdy końcowe prace remontowe będą kontynuowane na lotnisku Warszawa Modlin. Robin Kiely z Ryanaira powiedział: „Lotnisko Warszawa Modlin przewiduje, że naprawa zakończy się w najbliższych miesiącach. Czekamy więc na powrót do Modlina gdy już pas startowy zostanie naprawiony.”

777 do Kanady

(PRTL.pl)

Boeing 777 został wyleasingowany przez Polskie Linie Lotnicze LOT do obsługi rejsów z Warszawy do Toronto. Po raz pierwszy w historii ten typ samolotu będzie wykonywał rejsy polskiego przewoźnika, dlatego LOT zaproponował pasażerom promocyjną cenę biletu na rejsy Boeingiem 777 tzn. 1777 zł w obie strony. Sprzedaż rusza 26 kwietnia i dostępna będzie we wszystkich kanałach, czyli na lot.com, w biurach sprzedaży, poprzez Call Center oraz u agentów. Cena biletu dotyczy podróży na pokładzie Boeinga od 4 maja do 7 czerwca.

Kontynuacja modernizacji „Nadodrzanki”

(PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały kolejną umowę na modernizację linii kolejowej Wrocław – Szczecin („Nadodrzanka”). Realizacja robót pozwoli na skrócenie czasu przejazdu pociągiem z Wrocławia do Szczecina. Stan infrastruktury kolejowej przed remontem wymuszał ograniczenie prędkości pociągów na niektórych odcinkach tej linii nawet do 30 km/h. Po modernizacji  pociągi pasażerskie będą  kursować z prędkością 100 – 120 km/h. Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2013 r.

Sieć kolejowa na Lubelszczyźnie bez zmian

(PKP PLK)

Czasowe zawieszanie linii kolejowych na Lubelszczyźnie od grudnia 2013 roku ograniczone do minimum. Z przewidywanych do czasowego wyłączenia 6 odcinków, decyzje podtrzymano w stosunku do jednego o długości ok 2 km. O przyszłości infrastruktury kolejowej na Lubelszczyźnie dyskutowano w trakcie posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Lublinie.

Po nowym moście w Sandomierzu w obu kierunkach

(GDDKiA)

Kierowcy mogą jeździć nowym mostem przez Wisłę w Sandomierzu w obu kierunkach. Ruch na kierunku od Kielc do Stalowej Woli, odbywający się połową jezdni starego mostu został przekierowany na nowy obiekt. Ruch w kierunku od Stalowej Woli do Kielc odbywa się tak jak dotychczas nowym mostem.