Bez restrukturyzacji będą bankructwa na kolei | PGNiG szuka pieniędzy | Kto posprząta na dworcach?

6 maja 2013, 09:26 Alert

Instytut Jagielloński: bez głębokiej restrukturyzacji po 2019 r. nastąpi fala bankructw spółek kolejowych

(Newseria.pl)

Głęboka i natychmiastowa restrukturyzacja lub fala bankructw spółek kolejowych po uwolnieniu rynku w 2019 r. i dalsza marginalizacja kolei – taką przyszłość przewiduje Instytut Jagielloński. Konieczne są redukcje zatrudnienia w PKP PLK i stabilizacja stawek za dostęp do torów. Jeśli zabraknie głębokiej restrukturyzacji, lepiej od razu zaprzestać dofinansowania PKP i pogodzić się z upadkiem państwowych kolei – wynika z raportu.

Kto posprząta na dworcach

(rynek-kolejowy.pl)

Spółki PKP SA i PKP PLK ogłosiły przetarg na świadczenie usług utrzymania czystości na wybranych stacjach i przystankach kolejowych. W tym budynków dworców, peronów, dojść do peronów, torów oraz międzytorzy na stacjach: Warszawa Centralna, Warszawa WKD Śródmieście, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Stadion oraz Warszawa Powiśle, Kraków Główny, Poznań Główny, Katowice,

Gdańsk Główny i Gdynia Główna.

PERN „Przyjaźń” rozważa budowę tranzytowego ropociągu Północ-Południe. Na razie powstaje terminal naftowy w Gdańsku

(Newseria.pl)

PERN „Przyjaźń”, państwowa spółka zajmująca się transportem ropy w Polsce, rozważa budowę drugiego tranzytowego ropociągu. Po rurze Wschód-Zachód z Białorusi do Niemiec spółka nie wyklucza uruchomienia tranzytu z portu w Gdańsku na południe. Na razie przedsiębiorstwo ogłosiło nową strategię i rozpoczyna budowę terminala naftowego.

Centrum Rembertowa wiszące nad linią kolejową

(rynek-kolejowy.pl/ Forum Rozwoju Warszawy)

Wielofunkcyjny kompleks w formie wstęgi przerzuconej nad linią kolejową – to społeczny projekt zagospodarowania centrum Rembertowa. Mieszkańcy wraz z architektami proponują budowę centrum kultury, kina, sklepów i parku w pustym dziś centrum dzielnicy. Projekt opisało Forum Rozwoju Warszawy.

Rezygnacja z rozbudowy elektrowni w Opolu to strata dla PGE i polskiej gospodarki

(Newseria.pl)

– Budowa dwóch bloków w elektrowni Opole jest inwestycją bardzo istotną dla państwa – uważa Jerzy Kurella, ekspert ds. energetyki. Jak przypomina, Polska Grupa Energetyczna, która zrezygnowała z rozbudowy elektrowni, została powołana między innymi po to, by realizować tego typu ważne projekty.

Eurolot: Inauguracja rejsów z Heringsdorfu

(aeronews.pl)

Linie Eurolot zainaugurowały 4 maja rejsy z położonego kilka kilometrów od Świnoujścia Heringsdorfu, niewielkiego lotniska położonego w niemieckiej części wyspy Uznam, tuż przy granicy z Polską. Eurolot lata do Heringsdorfu także z Dortmundu i Kolonii. W każdym przypadku są to wyłącznie rejsy sobotnie.

PGNiG szuka partnerów z pieniędzmi

(Rzeczpospolita)

Tomasz Furman pisze o tym, ze Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma zamiar sprzedać mniejszościowe udziały w części posiadanych koncesji poszukiwawczych. Najwięcej z nich znajduje się w województwach podkarpackim, małopolskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Nowi partnerzy mają zapewnić firmie dopływ kapitału niezbędnego do kontynuacji poszukiwań gazu łupkowego.

Samolot LOT-u zahaczył o maszynę Lufthansy

(aeronews.pl)

Na lotnisku O’Hare w Chicago maszyna Polskich Linii Lotniczych LOT zaczepiła o skrzydło samolotu towarowego linii Lufthansa. Informację o incydencie przekazała amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa. Nikomu z pasażerów czy członków załogi polskiego samolotu (ani niemieckiego) nic się nie stało.

Węglowa górka nadal duża

(Rzeczpospolita)

Jest nadzieja na poprawę sytuacji w polskim sektorze węglowym. Póki co import surowca spadł a eksport rośnie. Węglokoks zapowiada już zwiększenie sprzedaży za granicą. Przemysł węglowy jest nadal bardzo niewydajny. Ministerstwo Gospodarki zaleciło zarządom firm branżowych, by te wprowadziły cięcia wydatków.

Aeroflot: 66 proc. spadek zysku w 2012

(prtl.pl)

Narodowe rosyjskie linie lotnicze Aeroflot odnotowały w 2012 r. zysk netto w wysokości 166 mln dol., co oznacza spadek o 66 proc. rok do roku. Przyczyną spadku zysku była sprzedaż udziałów w kilku spółkach zależnych. Przychody Aerofłot za 2012 r. wzrosły o 51 proc. rok do roku i wyniosły 8,13 mld dol.

Inauguracja nowych kierunków taniej linii lotniczej

(prtl.pl/Ryanair)

Ryanair zainaugurował loty: z Poznania do East Midlans, z Rzeszowa do Oslo oraz ze Szczecina do Bristolu. Rejsy na trzech trasach odbywać się będą dwa razy w tygodniu, we wtorki oraz soboty.

Zmodernizują kolejne odcinki torowisk w Bytomiu

(skanska.pl)

Już za 15 miesięcy zwiększy się komfort jazdy pasażerów korzystających z bytomskiej komunikacji tramwajowej. W ramach projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej zostaną przebudowane kolejne odcinki torowisk w Bytomiu. Inwestycję zrealizuje Skanska na zlecenie Spółki Tramwaje Śląskie. Wartość prac to ponad 23 mln zł netto.