Jest umowa na A4 | Gazprom wejdzie na naszą giełdę gazową? | LOT może zaoszczędzić

8 maja 2013, 09:33 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Kwestie energetyczne zdominują majowy szczyt Trójkąta Kaliningradzkiego w Warszawie?

(defence24.pl)

Piotr Maciążek uważa, że podczas spotkania szefów MSZ Rosji, Niemiec i Polski, które odbędzie się 10 maja w Warszawie, najważniejszym tematem będzie energetyka. Konkretnie będzie to kwestia eksportu energii z elektrowni atomowej, która ma powstać w Obwodzie Kaliningradzkim. Rosjanie będą walczyli o zgodę Polaków na budowę połączenia energetycznego z eksklawą, którą mogliby w przyszłości eksportować energię elektryczną.

Umowa na kontynuację budowy autostrady A4 podpisana

(www.gddkia.gov.pl)

7 maja w Krakowskim Oddziale GDDKiA podpisana została umowa na kontynuację budowy autostrady A4, na odcinku od węzła Krzyż do węzła Dębica Pustynia. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm Heilit – Woerner Budowlana Sp. z o.o. oraz Budimex SA. Wartość umowy to 981,5 mln zł.

Na polską giełdę gazu może wejść Gazprom. PGNiG ma mniej niż 1,5 roku, by stać się konkurencyjnym

(Newseria.pl)

Rozwój odnawialnych źródeł energii, a także konieczność liberalizacji rynku sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na błękitne paliwo i zmienia się rola gazowego monopolisty, jakim jest PGNiG. Koncernowi rośnie konkurencja w postaci spółek energetycznych zajmujących się do tej pory sprzedażą prądu. Należy też liczyć się z tym, że na polską giełdę gazu może wejść Gazprom.

Przygotowanie dokumentacji dla obwodnicy Chorzowa

(www.edroga.pl/UM Chorzów)

Opracowanie projektu budowy obwodnicy Chorzowa zostało wpisane na listę projektów kluczowych i zostanie sfinansowane  w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jak wstępnie oszacowano przebudowa DK 79 i skierowanie ruchu samochodów poza centrum Chorzowa może kosztować nawet 1 mld zł.

Gaz łupkowy w Polsce – słomiany zapał czy zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego

(MojeOpinie.pl)

Portal publikuje ciekawą relację z konferencji poświęconej rozwojowi gazu łupkowego w Polsce. Można ją znaleźć tutaj.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

(www.msw.gov.pl)

MSW zainaugurowało 6 maja br. ogólnopolskie obchody poświęcone, w szczególności bezpieczeństwu pieszych w ruchu drogowym. Do 12 maja br. na całym świecie obchodzimy tydzień bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 2012 r. na polskich drogach zginęło około 3 tys. 600 osób. O 22,3 proc. spadła liczba wypadków drogowych, o 13,5 proc. liczba zabitych, a o 24,5 proc. liczba rannych – wynika z policyjnej statystyki bezpieczeństwa pieszych za I kwartał 2013 r.

Premier Tusk traci zaufanie do PGNiG

(szczesniak.pl)

Tak przynajmniej twierdzi Andrzej Szczęśniak – ekspert ds. energetyki. Na swojej stronie internetowej publikuje wypowiedź premiera Donalda Tuska, który zapowiada dyskusję o rozdziale sprzedaży i wydobycia gazu w ramach PGNiG. Oznaczałoby to powstanie dwóch oddzielnych spółek. Tak radykalny krok miałby być skutkiem skandalu wokół tzw. afery Jamałgate, która poskutowała odwołaniem ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego i prezes PGNiG Grażyny Piotrowskiej-Oliwy.

Pierwsza pomoc na pokładzie pociągu

(www.pkp.pl)

PKP Intercity SA przeszkoliła wszystkie drużyny konduktorskie z zakresu pierwszej pomocy. Ponad 1600 konduktorów i kierowników pociągów przećwiczyło udzielanie pomocy przedmedycznej w sytuacjach spotykanych w środkach komunikacji publicznej.

Prezes ISE: koszty poszukiwania gazu łupkowego wielokrotnie przewyższą koszt budowy elektrowni jądrowej

(Newseria.pl)

– 600 mld złotych to pieniądze, które są potrzebne w pierwszym okresie przygotowawczym na wszystkich obszarach koncesyjnych – szacuje Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych. Zanim będzie można ocenić, czy wydobycie komercyjne gazu łupkowego będzie w Polsce opłacalne, należy przeprowadzić setki odwiertów. Do kwietnia wykonano ich zaledwie 44.

Blisko 150 pociągów ze Swarzędza do Rotterdamu

(www.pkp-cargo.pl)

ERS Railways we współpracy z PKP Cargo oraz CLIP Logistics Sp. z o.o. przez 12 miesięcy, jakie upłynęły od uruchomienia połączenia między Poznaniem a portem w Rotterdamie, przewiozło 15 tys. TEU (równoważników kontenerów o obj. 39 m3). W ramach regularnego połączenia trasę tę przejechało już blisko 150 pociągów przewożących ładunki wyłącznie w kontenerach i naczepach intermodalnych.

Narodowy przewoźnik może zyskać na obniżce opłat

(www.lotnisko-chopina.pl/PAP)

Polskie Linie Lotnicze LOT mogą zaoszczędzić ponad 91 mln zł na opłatach, jakie Lotnisko Chopina pobiera od linii lotniczych za pasażera, który ma przesiadkę w Warszawie – poinformował PAP dyrektor portu Michał Marzec. Łączne korzyści dla LOT z obniżek w opłatach lotniskowych w latach 2009-15 mogą wynieść 158,9 mln zł.