Alfa Sab i Harbour kupią największą w Ameryce Łacińskiej spółkę energetyczną

7 maja 2015, 08:33 Alert

(Reuters/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała agencja Reuters meksykańska spółka Alfa Sab de CV oraz Harbour Energy Ltd porozumiały się w sprawie nabycia kanadyjskiej firmy naftowo-gazowej Pacific Energy Corp of Rubiales za 6 mld dolarów kanadyjskich (4,97 mld dolarów amerykańskich) wliczając zadłużenie spółki.

Pacific Rubiales jest największą, niezależną spółką w Ameryce Łacińskiej zajmującej się wydobyciem ropy naftowej i gazu. W wyniku spadków cen ropy od lata zeszłego roku jej akcji straciły ponad 80 procent wartości. Taki stan rzeczy stał się powodem decyzji spółki Alfa Sab de CV, która obecnie jest właścicielem 20 procent udziałów w kanadyjskiej spółce.

W ramach transakcji meksykańska spółka oraz Harbour Energy Ltd zgodziły się zapłacić za każdą akcję Pacific Energy Corp ok. 6 dolarów kanadyjskich (5 dolarów amerykańskich). Każda ze stron otrzyma po 50 procent udziałów w kanadyjskiej firmie, której akcje we wtorek po zamknięciu notowań były warte 4,83 dolarów kanadyjskich.

Spółka Pacific Energy Corp wydobywa ropę naftową i gaz ziemny w dziewięćdziesięciu różnych miejscach w siedmiu krajach: w Kolumbii, Peru, Gwatemali, Brazylii, Gujany, Papua Nowa Gwinea oraz Belize. Kanadyjska spółka jest drugim co do wielkości wydobywcą ropy w Kolumbii na poziomie około 145 tysięcy baryłek dziennie.

Harbour Energy Ltd jest spółką joint venture azjatyckiego koncernu energetycznego Noble Group Ltd oraz amerykańskiej spółki inwestycyjnej EIG Global Energy Partners.