Amerykanie będą poszukiwać węglowodorów na cypryjskiej WSE

7 grudnia 2021, 10:15 Alert
cypr flaga cypru
Flaga Cypru. Źródło: Pixabay

Drugiego grudnia rząd Cypru poinformował o udzieleniu licencji na poszukiwania gazu ziemnego dla konsorcjum Exxon Mobil & Qatar Petroleum International Upstream LLC. Jest to druga licencja na poszukiwania, w których będzie uczestniczył największy amerykański koncern paliwowo-energetyczny.

Po posiedzeniu rządu cypryjskiego, na którym rozpatrywano tę sprawę minister energii, handlu i przemysłu Natasa Pilides oświadczyła, że powiedziała, że ExxonMobil posiadający 60 procent udziału w konsorcjum będzie operatorem w poszukiwaniach. Qatar Petroleum International Upstream OPC jest posiadaczem 40 procent udziałów. Pilides powiedziała, że została przez rząd Cypru upoważniona do podpisania umowy z konsorcjum na prace poszukiwawcze, a następnie na wydobywanie gazu ziemnego.

Udzielenie koncesji poprzedziły ożywione merytoryczne i handlowe negocjacje z konsorcjum oraz z zespołem ekspertów cypryjskiego Ministerstwa Energii i innych służb państwowych. Pilides poinformowała również, że umowa z konsorcjum zostanie uroczyście podpisana podczas w Nikozji za kilka najbliższych dni. Dodała, że udzielenie koncesji jest kolejnym dowodem zaufania Cypru dla obu firm, które utworzyły konsorcjum. Postępowanie koncesyjne dotyczące bloku 5 było takie samo, jak w przypadku udzielania koncesji na blok 7 dla włoskiej firmy ENI. Konsorcjum Exxon Mobil & Qatar Petroleum International Upstream LLC.posiada również licencję poszukiwawczą na blok 10. Wszystkie te bloki znajdują się na południowo-zachodnich wodach Morza Śródziemnego należących do wyłącznej strefy ekonomicznej (WSE), która leży na południe i południowy zachód od wyspy.

Koncesje Exxon Mobil

Koncesje Exxon Mobil

Turcja ostro protestuje

Niemal natychmiast po opublikowaniu tej informacji Turcja zaatakowała władze Cypru za „samowolne” udzielenie koncesji na poszukiwania wspomnianemu konsorcjum.

Ankara zarzuciła Nikozji, że przyznając koncesję na poszukiwania na Morzu Śródziemnym konsorcjum Exxon Mobil i Qatar Petroleum naruszyła obszar tureckiego szelfu kontynentalnego. Przedstawiciele władz tureckich podkreślili, że zdecydowanie nie pozwolą na jakiekolwiek poszukiwania na swoim szelfie kontynentalnym. – Część przedmiotowego pola koncesyjnego narusza turecki szelf kontynentalny we wschodniej części Morza Śródziemnego – oświadczyło tureckie ministerstwo spraw zagranicznych. – Podobnie jak dotychczas, Turcja nigdy nie pozwoli żadnemu obcemu narodowi, firmie ani statkowi na prowadzenie bezprawnych badań węglowodorów w swojej jurysdykcji morskiej i będzie nadal bronić praw naszego kraju i tureckich Cypryjczyków – dodał wysoki przedstawiciel tureckiego MSZ.

Jeden z przedstawicieli Exxon Mobil nieoficjalne skomentował, że „roszczenia tureckie do wspomnianego obszaru morskiego są bezprawne”. Zażartował (?), że to właśnie Turcja „jest obcym podmiotem na obszarze cypryjskiej WSE. Jest tu także nasza VI Flota”.

AP/Anadolu Agency/Fox News/Teresa Wójcik

Ponad 7 mld m sześc. gazu trafiło do Europy przez Południowy Korytarz Gazowy