(Patrycja Rapacka)
Prezes Westinghouse, Denny Roderick, w wywiadzie dla ukraińskich mediów poinformował, że wraz z własną firmą planuje zostać wyłącznym dostawcą paliwa jądrowego dla wszystkich 15 elektrowni atomowych na Ukrainie.
10 marca br. odbyła się konferencja prasowa, na której Prezes ukraińskiego Energoatomu Yuri Nedashkovsky oraz Danny Roderick, dyrektor Westinghouse Company, rozmawiali z dziennikarzami o współpracy pomiędzy spółkami w zakresie dostaw paliwa jądrowego oraz technologii jądrowej. Przedstawiciele poinformowali, że kooperacja będzie przejawiała się m.in. w zaznajomieniu personelu Energoatomu z typem reaktora AP1000 oraz w budowie w przyszłości zakładu produkcji paliwa jądrowego na terytorium Ukrainy.
– Myślę, że w najbliższej perspektywie czasowej znajdziemy możliwość dostarczenia odpowiedniej ilości paliwa jądrowego. W długoterminowej perspektywie, gdy dojdzie do sytuacji w której Energoatom poinformuje, że chciałby w całości przejść na dostawy naszego paliwa dla wszystkich energobloków albo jeśli inne podmioty energetyczne zasygnalizują, że potrzebują paliwa dla np. 20 bloków VVER (Water-Water Energetic Reactor), to z pewnością znajdziemy taką możliwość w związku z naszym potencjałem produkcyjnym w Europie i na świecie” – wyjaśnił Roderick. Prezes Westinghouse liczy, że jako największa firma paliwowa na świecie dokona tyle transakcji biznesowych, ile będzie w stanie.
Według dalszych wyjaśnień Denny’ego Rodericka, ukraiński Energoatom „na danym etapie” samodzielnie decyduje, ile potrzebuje dostaw od jego kampanii. Dodatkowo powiadomiono, że Westinghouse jednocześnie negocjuje inne rozumienia z podmiotami, które w swoim działaniu bazują na reaktorach typu VVER.
Ukraina posiada obecnie 15 reaktorów jądrowych , których operatorem jest Energoatom. Znajdują się w czterech obwodach: (chmielnicki, rówieński, zaporski oraz w południowej Ukrainie). Wszystkie reaktory są rosyjskiego typu VVER. Zależny od Rosatomu, rosyjski producent TVEL, jest tradycyjnym dostawcą paliwa jądrowego na Ukrainie. Współpraca z Westinghouse Electric Company, który intensywnie działa na rynku ukraińskim od 2003 r., może przyczynić się do kolejnego etapu uzyskiwanie niezależności Ukrainy od Rosji w sferze energetycznej.