(Bloomberg/Rigzone/Teresa Wójcik)
Wielkość zasobów gazu technicznie wydobywalnych w złożach łupków Utica jest większa, niż dotychczas sądzono. Potwierdziły to najnowsze badania przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii (WVU).
Eksperci dowiedli, że złoża Utica to technicznie możliwe do wydobycia 782 bln stóp sześciennych (22 bln 146 mld m3) gazu i około 1,9 mld baryłek ropy. O wiele więcej niż szacowała Służba Geologiczna USA (US Geological Survey – USGS) w 2012 r. Według ówczesnych wyników, zasoby technicznie wydobywalnych w złożach Utica wynosiły ok. 38 bln stóp3 gazu i 940 milionów baryłek ropy.
Obecne wyniki wskazują, że złoża Utica – które rozciągają się od Wirginii Zachodniej, Kentucky, Pensylwanii, Ohio do Nowym Jorku – są pod względem wielkości i potencjalnych zasobów wydobywalnych. porównywalne z zagłębiem łupkowym Marcellus. Marcellus jest drugim na świecie zagłębiem gazu łupkowego.
Większość złóż Utica leży w sąsiedztwie Marcellusa. Złoża leżą na głębokości od mniej niż 4000 stóp, w stanie Ohio do ponad 12.000 stóp (na głębokości dwóch mil) w Zachodniej Wirginii.
Wyniki naukowców WVU uzyskano po dwuletnich badaniach geologicznych prowadzonych przez konsorcjum Appalach Oil and Natural Gas Research Consortium w ramach programu Narodowego Centrum Badawczego Węgla i Energii WVU. Wyniki te zostały zaprezentowane 14 lipca b.r. w czasie warsztatów w Canonsburg, w Pensylwanii.
Program badawczy zakończył się oficjalnie rok temu, ale po zakończeniu naukowcy opracowywali ogromny materiał uzyskany w wyniku badań.