Amerykańscy generałowie CAPSTONE w Polsce

17 lutego 2015, 09:11 Alert

(Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych)

Osiemnastu amerykańskich generałów brygady i wiceadmirałów odwiedza Polskę by zapoznać się z funkcjonowaniem nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, a także z działalnością operacyjną oraz szkoleniową naszego wojska.

Są oni uczestnikami kursu generalskiego CAPSTONE, prowadzonego w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie dla oficerów świeżo awansowanych i wyznaczonych na stanowiska zaszeregowane do stopnia generał brygady/kontradmirał.

Grupie słuchaczy kursu CAPSTONE przewodniczy wykładowca waszyngtońskiej uczelni, generał w stanie spoczynku Joseph  Ashy. Wśród przybyłych do Polski są między innymi zastępcy dowódców dywizji, asystenci dowódców ważnych dowództw operacyjnych, dowódcy i komendanci centrów szkolenia i gotowości bojowej oraz szefowie komórek sztabowych. Objęli niedawno stanowiska zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie czy Korei Południowej.

Amerykańscy generałowie zwiedzili Warszawę i Kraków. W stolicy 16 lutego złożyli wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych spotkali się z kierowniczą kadrą DGRSZ, w tym z absolwentami Narodowego Uniwersytetu Obrony, do których zaliczają się generał broni pilot Lech Majewski, Dowódca Generalny RSZ oraz kontradmirał Jarosław Ziemiański – szef Zarządu Morskiego w Inspektoracie Marynarki Wojennej. Wysłuchali prezentacji na temat zadań i struktury DGRSZ oraz zaangażowania jednostek podległych dowództwu w ćwiczenia i szkolenia międzynarodowe.

Kurs CAPSTONE został zainaugurowany w 1982 roku – początkowo oficerowie zgłaszali się nań na zasadzie wolontariatu. Od 1986, na mocy ustawy reorganizującej Departament Obrony USA, wszyscy nowo awansowani generałowie i oficerowie flagowi sił zbrojnych USA są obligatoryjnie kierowani na kurs CAPSTONE. Celem zajęć jest doskonalenie u uczestników umiejętności planowania i użycia wojsk amerykańskich w operacjach połączonych I wielonarodowych. W programie kursu są wykłady, wizyty studyjne i warsztaty na temat podejmowania decyzji z dziedziny strategii bezpieczeństwa narodowego, strategii wojskowej, doktryn działania sił połączonych i wielonarodowych, interoperacyjności i kluczowych zagadnień współpracy z sojusznikami.