Amerykański parlament za liberalizacją eksportu ropy naftowej

12 października 2015, 08:03 Alert
Kapitol, Waszyngton
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

(The Wall Street Journal/The New York Times/Piotr Stępiński)

Izba Reprezentantów, niższa izba Kongresu USA, przegłosowała zniesienie obowiązującego przez 40 lat zakazu eksportu na amerykańską ropę.

Jak informuje The Wall Street Journal, za zniesieniem zakazu głosowało 261 z 435 kongresmenów.

Projekt musi teraz uzyskać akceptację ze strony Senatu, po czym zostanie złożony do podpisu prezydenta Baracka Obamy który, jak wynika z nieoficjalnych informacji The New York Times, prawdopodobnie zawetuje ustawę.

Wspomniana inicjatywa była lobbowana przez kilkadziesiąt amerykańskich spółek naftowych, w tym przez Continental Resources Inc, Conoco Phillips oraz Encana Corp. Zwolennicy pomysłu przekonywali, że zniesienie zakazu eksportu ropy przyczyni się do rozwoju amerykańskiej gospodarki, stworzenia miejsc pracy oraz wzrostu produkcji.

Należy przypomnieć, że wspomniany zakaz został nałożony w 1975 roku w wyniku kryzysu naftowego, czyli zatrzymania importu do USA z krajów arabskich. Liberalizacja eksportu to szansa na nowe dostawy węglowodorów do Europy. Kraje, jak Polska, liczą na kontrakty o dostawach do terminali LNG w atrakcyjnej cenie, które będą stanowić alternatywę dla oferty rosyjskiej. Komisja Europejska ma przedstawić program rozwoju rynku gazu skroplonego w Europie.