AlertEnergetykaGaz.

Prezydent Duda rozmawia w Senegalu o dostawach surowców energetycznych

Prezydent Andrzej Duda w Senegalu. Fot. KPRP

Prezydent Andrzej Duda w Senegalu. Fot. KPRP

Prezydent Andrzej Duda przybył w czwartek do Senegalu. To trzeci i ostatni przystanek polskiego przywódcy w podróży po zachodniej Afryce, gdzie prowadzi rozmowy na temat dostaw surowców energetycznych do Polski, rosyjskiego szantażu żywnościowego i rosyjskiej propagandy.

Podczas wizyty w Afryce Zachodniej Andrzej Duda odwiedza trzy państwa: Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Senegal. Dwie pierwsze wizyty miały charakter roboczy, ostatnia – oficjalny, dlatego prezydentowi towarzyszyć będzie wtedy pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.

We wtorek prezydent odwiedził Nigerię, gdzie w stolicy tego państwa, Abudży rozmawiał z prezydentem Muhammadu Buharim. Z Nigerii Andrzej Duda udał się do Abidżanu w Wybrzeżu Kości Słoniowej, by spotkać się z prezydentem Alassane Ouattarą. Stamtąd, w czwartek, prezydent udał się do stolicy Senegalu, Dakaru na rozmowy z prezydentem Macky Sallem.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zapowiadał, że “prezydent zamierza się bardzo dokładnie wsłuchać w głos Afryki, zanim wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ”. Jak poinformował prezydencki minister, głównymi tematami rozmów są: dostawy surowców energetycznych do Polski, przeciwdziałanie rosyjskiemu szantażowi żywnościowemu, a także związanej z nim rosyjskiej propagandzie.

Polska szuka obecnie źródeł surowców energetycznych, dzięki którym będzie można zastąpić dostawy z Rosji. Tymczasem Senegal ma duży potencjał, jeśli chodzi o wydobycie gazu.

Kancelaria Prezydenta RP/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X