EnergetykaGaz.Wszystko

Antonenko: Ukraina na początku drogi do odzyskania kontroli nad sektorem gazowym

Ukraina przyjęła nowe prawo gazowe dostosowujące funkcjonowanie sektora do wymogów Unii Europejskiej, gwarantując tym samym utrzymanie pomocy finansowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i funduszy unijnych.

– To prawo to ważny krok na drodze do integracji Ukrainy z Unią Europejską. W sposób przejrzysty otwiera nasz rynek gazu na inwestorów, stymuluje konkurencję i w jasny sposób opisuje funkcje państwa. Co ważne, prawo zapewnia także wsparcie od państwa dla wrażliwych klientów i wprowadza kontrolę jakości – powiedział agencji Interfax dyrektor Naftogazu Andrij Kobolew.

– To prawo tworzy właściwie funkcjonujący rynek gazu na Ukrainie. Bazuje na najlepszych praktykach z Europy i broni praw konsumenta – dodał.

Jak informował BiznesAlert.pl ukraińska reforma sektora gazowego jest warunkiem dalszej współpracy Kijowa z zachodnimi instytucjami gwarantującymi wsparcie finansowe. To także sposób na zwiększenie przejrzystości sektora ogarniętego korupcją i nieformalnymi układami oligarchów. Władze w Kijowie ogłosiły ostatnio walkę z takimi praktykami. Nowe prawo będzie narzędziem realizacji tego postulatu.

Ponadto pozwoli na dalszą integrację Ukrainy w ramach Wspólnoty Energetycznej będącej zagranicznym wymiarem wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie wolnego przepływu gazu oraz zmniejszenie wpływu rosyjskiego Gazpromu na tamtejszy system gazowy.

– Odzyskiwanie władzy nad sektorem przez rząd to będzie długi proces – tonuje nastroje Anton Antonenko z grupy doradczej DiXi Group, która jako organizacja pozarządowa brała udział w pracach nad ustawą. – Powinny nastąpić zmiany w zarządach za pomocą prawdziwych, otwartych konkursów – wskazuje ekspert. Naftogaz i Ukrtransgaz zapowiedziały już takie procedury.

– Sytuacja w której parlamentarzyści na bieżąco pytają o reformę i monitorują jej wdrażanie budzi nadzieje. Mamy parcie społeczne wspierane przez część deputowanych ku deoligarchizacji energetyki – ocenia rozmówca BiznesAlert.pl. – Są pierwsze kroki. Oligarcha Igor Kołomojski został pozbawiony wpływów na sektor, nowe prawo wchodzi w życie – wskazuje.

 


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X