Anwil: Polskiej chemii brakuje dostępu do surowca po konkurencyjnych cenach

13 czerwca 2018, 14:45 Alert

W Wieliczce odbywa się V Kongres Chemiczny. W panelu „Globalne Trendy a przyszłość przemysłu chemicznego. Strategia przemysłu chemicznego w obliczu Gospodarki 4.0” głos zabrały Agnieszka Żyro, prezes zarządu Anwil S.A oraz Katarzyna Byczkowska, prezes zarządu BASF Polska.

fot. PKN Orlen

Agnieszka Żyro, prezes zarządu Anwil S.A, pytana o Gospodarkę 4.0. powiedziała, że polska chemia zmaga się z brakiem dostępu do surowca po konkurencyjnych cenach. – Nie mając surowców musimy myśleć o optymizacji i tu jest szansa na gospodarkę 4.0 – powiedziała. Dodała, że przez ostatnie 15 lat spółka wydała 700 mln zł na inwestycje. Pozwoliło to stać jednym z liderów produkcji PCV. W zakresie cyfryzacji i digitalizacji pozwoli to zoptymalizować procesy. Prezes zwróciła uwagę także na bezpieczeństwo procesu, gdyż na koniec to pracownik podejmuje ostateczną decyzję. – Proces adaptacji do miejsca pracy, tak aby był w pełni wykwalifikowany to okres 3-4 lat. Wdrożyliśmy także całościowy system zarządzania, w którym chodzi o kontrolowanie produkcji z tzw. lotu ptaka – powiedziała.

Katarzyna Byczkowska, prezes zarządu BASF Polska, przyznała, że wydatki firm na digitalizację sięgają 5-10 proc. ogólnych wydatków-. Nie jesteśmy na to jeszcze gotowi. Ten trend pędzi jak pociąg i musimy do niego wskoczyć. Stworzyliśmy jednostkę BASF 4.0. dotyczącą digitalizacji, to obszary zapisane w strategii: produkcja, łańcuchy dostaw, innowacje, modele digitalizacji. Innymi wyzwaniami są emobolity czy Big Data. Dzieje się dużo, a nie jesteśmy na to organizacyjnie gotowi. Wyzwaniem jest także bariera kulturowa produkcji – powiedziała Byczkowska.

– Zainwestowaliśmy w superkomputer, który ma wielką moc przetwarzania. Służy do analizowania ogromnej ilości danych, co wcześniej trwało miesiącami, a on robi to w czasie tygodnia czy dwóch, co usprawnia badania – powiedziała Byczkowska.

Bartłomiej Sawicki