– Indie i Arabia Saudyjska podpisały protokół ustaleń w sprawie współpracy w dziedzinie połączeń elektrycznych, zielonego i czystego wodoru oraz łańcuchów dostaw. […] Na czym polega rewolucyjność tego porozumienia? Jest to próba stworzenia sieci produkcji energii odnawialnej w różnych strefach czasowych i wprowadzenia jej na giełdę. Zwróciło to uwagę Rosjan – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.
Indie i Arabia Saudyjska podpisały 8 października w Rijadzie protokół ustaleń (Memorandum of Understanding ) w sprawie współpracy w dziedzinie połączeń elektrycznych, zielonego i czystego wodoru oraz łańcuchów dostaw. Protokół ustaleń został podpisany w Rijadzie 8 października przez ministra ds. energetyki oraz nowych i odnawialnych źródeł energii, R.K. Singha oraz ministra energetyki Arabii Saudyjskiej, Abdulaziza bin Salmana Al-Sauda, na marginesie Tygodnia Klimatycznego MENA. Na czym polega rewolucyjność tego porozumienia? Jest to próba stworzenia sieci produkcji energii odnawialnej w różnych strefach czasowych i wprowadzenia jej na giełdę. Zwróciło to uwagę Rosjan, którzy opisują ten proces na portalu neftgaz.ru.
Porozumienia saudyjsko-indyjskie
Jest to następstwo serii wspólnych porozumień podpisanych w zeszłym miesiącu przez saudyjskiego następcę tronu księcia Mohammeda bin Salmana i premiera Indii Narendrę Modiego. Według korespondenta Al Arabii News, premier Indii – Modi i następca tronu podpisali około 49 umów. Obejmowały one kilka umów między Ministrem Inwestycji Królestwa a Narodową Agencją Promocji i Ułatwień Inwestycyjnych Indii, które koncentrowały się na energetyce, petrochemii, energii odnawialnej, rolnictwie i przemyśle, a także w sektorach społecznym i kulturalnym. W październiku został podpisany protokół ustaleń, który według indyjskiego portalu DD News ma na celu ustanowienie ogólnych ram współpracy między oboma krajami w dziedzinie elektroenergetycznych połączeń między- systemowych, wymiany energii elektrycznej w godzinach szczytu i w sytuacjach awaryjnych, współtworzenia projektów, koprodukcji zielonego/czystego wodoru i energii odnawialnej, a także ustanowienia bezpiecznych, niezawodnych i odpornych łańcuchów dostaw materiałów, wykorzystywanych w zielonym i czystym wodorze oraz w sektorze energii odnawialnej.
Zmiana zasad gry
Rosyjski portal neftgaz.ru wskazuje na rewolucyjne i przełomowe znaczenie tych umów.
Połączenia podmorskie zintegrują wschodnie wybrzeże Arabii Saudyjskiej z zachodnim wybrzeżem subkontynentu indyjskiego, łącząc sieci energetyczne Bliskiego Wschodu i Azji Południowej. Rosyjska analityczka A. Chasanowa zauważa, że Indie prowadzą już rozmowy z Singapurem i Tajlandią w celu ustanowienia podobnych połączeń podmorskich i lądowych, potencjalnie rozszerzając sieć na kraje Azji Południowo-Wschodniej. Plan zakłada zapewnienie przepływu energii odnawialnej między regionami, zmniejszając zależność od drogich magazynów. Energia odnawialna może być dostępna na stałe, ponieważ kraje te znajdują się w różnych strefach czasowych. Zdaniem Chasanowej zmienią się zasady gry. Koszt energii elektrycznej spadnie dla całego regionu: Bliskiego Wschodu, naszego subkontynentu i krajów Azji Południowo-Wschodniej. Będzie można kupić energię elektryczną na Bliskim Wschodzie lub w Indiach, gdzie jest ona w tym czasie wytwarzana. Możliwe będzie stworzenie giełdy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Będzie to przejście do przyszłości bez paliw kopalnych. Usprawni to i przyspieszy transformację energetyczną.
Złe wieści dla Rosjan
Porozumienie między Indiami a Arabią Saudyjską może mieć znaczenie dla Rosjan, którzy na pewno liczyli na zacieśnianie współpracy z Indiami w zakresie dostarczania im źródeł energii. Transformacja energetyczna, która ma doprowadzić do zmniejszenia emisyjności przez Indie i która miałaby być oparta o czyste źródła energii, gdyby się udała, zmniejszyłaby popyt na rosyjskie węglowodory. Połączenie zasobnej w kapitał i chętnej do inwestowania w nowe rozwiązania energetycznej Arabii i najludniejszego państwa świata nie powinno umknąć niczyjej uwadze. Patrząc na potencjał Indii można przypuszczać, że przedsięwzięcia te będą miały dużą skalę. Jak zauważa Chasanowa z neftgaz.ru, Indie, które są jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie, są bardzo zainteresowane produkcją zielonego wodoru, który powinien pomóc im osiągnąć neutralność emisyjną do 2070 roku. Arabia Saudyjska tymczasem zamierza rozwijać odnawialne źródła energii. W listopadzie 2020 roku kraj ogłosił, że planuje stać się największym eksporterem wodoru. Duże rezerwy gazu ziemnego na półwyspie arabskim pozwalają na produkcję niebieskiego wodoru. Wspomniany wcześniej protokół z września z New Dehli ustalił stworzenie warunków do produkcji zielonego wodoru, który jest pozyskiwany w procesie elektrolizy wody przy pomocy odnawialnych źródeł energii i jest uważany za najbardziej przyjazny dla środowiska. Nie są to dobre wiadomości dla Rosjan, którzy nie są potentatami w energii odnawialnej i raczej długo jeszcze będą opierać swoją gospodarkę na paliwach kopalnych.
OSW: Kreml nawołuje Izrael i Hamas do pokoju, a korzysta na ich konflikcie (ANALIZA)